Jak si nejlépe pojistit bydlení?

Bez pojistky riskujete vážné problémy. Když řádí přírodní živly, škody mohou jít i do statisíců korun, do finanční tísně člověka snadno dostane i náhlý výdaj okolo 20 000 Kč, například za poničené spotřebiče. Pokud máte vybráno správné pojištění, dostanete rychle finanční kompenzaci a z ní škody snadno napravíte. Aby se tak stalo, musíte si umět vybrat.

Nejčastější volba pro chataře

Pojišťovny nabízí 3 druhy pojištění bydlení. Prvním z nich je pojištění nemovitosti, které kryje škody na budovách a k nim přilehlých stavebních součástech, dále také na zahradních kulturách či malých stavbách, jako jsou žumpa, garáž, bazén atd. Je častou volbou chatařů, protože ho lze sjednat i pro nemovitosti, které nejsou trvale obývány. Vždy musí být (stejně jako ostatní druhy) sjednáno na jméno majitele objektu. Na co si dát pozor při jeho zařizování? Podrobně se tématu věnuje tento článek.

Domácnost a populární novinka

Druhým typem je pojištění domácnosti. Chrání věci movité – tj. vybavení domácnosti. Jeho problém je, že ho můžete sjednat jen pro domácnosti, které jsou obývány trvale – minimálně 270 dní v roce. Pojištění pro domácnosti se vyplatí mít, chrání vás i v případě, když si váš domov vyhlídne zloděj a odnese si peníze a cennosti.

Třetí a nejpopulárnější variantou je pojistka majetku. Kombinuje rozsah obou předchozích, kryje škody na nemovitosti i movitých věcech. Měla jen jediný háček: nebyla dostupná pro chataře. Změnu přinesla teprve nedávno pojišťovna Ergo. Jako první uvedla na trh upravené pojištění majetku s názvem Bezpečný domov PLUS, které si mohou sjednat i chataři.

Online je to rychlejší a výhodnější

Abyste si zařídili výhodnou pojistku, stačí si otevřít internet. On-line pojištění majetku i ostatní vyřídíte během několika minut a navíc s výhodami. Při online formě sjednání nabízí pojišťovny slevy nebo výhodné bonusy. K uzavření smlouvy je potřeba znát jen velikost obytné plochy.