Co všechno se provádí při rekonstrukci střechy?

Starší rodinné domy vyžadují rozsáhlou rekonstrukci, která zahrnuje mimo jiné také výměnu střechy. Štěstí máte, pokud postačí vyměnit jenom střešní krytinu, ovšem v horším případě je nezbytné nahradit také krov. V následujících řádcích vám prozradíme, jak se rekonstrukce střechy provádí a na koho se obrátit, abyste neprohloupili.

V první řadě byste si měli ujasnit, jaká střešní krytina by se vám nejvíce zamlouvala, protože každý materiál má svá specifika. Jestliže se rozhodnete pro jiný typ střešní krytiny, než který máte momentálně, je nezbytné rekonstrukci střechy oznámit také stavebnímu úřadu. Důvod je, že se už nebude jednat o údržbu, ale o zásah do vzhledu a statiky nemovitosti.

Chcete opravit jen střechu, nebo proměnit půdu na obytný prostor?

Před zahájením opravy střechy byste si měli také ujasnit, zda chcete pouze vyměnit rozpadající se střechu, nebo rovnou vytvořit z půdních prostor další pokoje. Záleží pouze na vás, co s půdou zamýšlíte. Zatímco někomu vystačí využívat ji nadále jako půdu, někdo si zase řekne, že když se pouští do tak velké přestavby, rovnou si vybuduje i útulné podkroví.

Stav krovu by měl posoudit specialista, jenž se na střechy orientuje. Rozhodne, zda se vymění i krovy, což by bylo finančně i časově náročnější, nebo vystačí jen výměna střešní krytiny. Všechno se odvíjí od toho, v jakém stavu krovy jsou, protože občas postačí pouze ošetřit je chemickými prostředky, jež zničí škůdce a zabrání jejich dalšímu množení a vzniku.

Hmotnost střešní krytiny hraje velkou roli

Při výběru střešní krytiny by vás v první řadě měla zajímat hmotnost, aby krovy zvládly tento nápor. Dalšími důležitými faktory jsou sklon střechy a nadmořská výška. V horských oblastech je žádoucí kvalitní střecha včetně okapů, a to kvůli větší sněhové nadílce.

Jedním z odborníků na střechy Praha je společnost NOVÁK – STŘECHY NA KLÍČ, která má v nabídce opravu a rekonstrukce střech, nadkrokevní izolace, střešní okna a podobně.