Postel z masivu – jaké dřevo je nejlepší?

Základem každé ložnice je postel – právě na ni nám totiž většinou padne zrak jako první. Je tedy logické, že na výběru postele velmi záleží. Často nám jde především o její vzhled. Postel musí do ložnice „zapadnout“. Musí se hodit k nábytku, musí ladit se stěnami i podlahou. Po tak namáhavém výběru – koho by bavilo kupovat si každý rok novou postel? Při koupi postele proto myslete především na její odolnost a životnost.

Dřevo – kousek přírody u vás doma

Postel z masivu vám krásně provoní celou ložnici. Její povrch odpuzuje nečistoty a špínu. A dřevo je naprosto zdravotně nezávadné. Je také schopno absorbovat a uvolňovat vlhkost. V místnosti tím vytváří příjemné a zdraví prospěšné klima. Brzy poznáte, že se vám dýchá daleko lépe. Navíc si můžete být jisti, že nikdo nebude mít stejnou postel jako vy. Dřevo má totiž specifickou a neopakovatelnou strukturu. Každý kousek je originální. Jednotlivé dřeviny se vyznačují také typickým zbarvením. Mořením lze ale barevné provedení dřeva změnit. Můžete tak využívat výhod určitého druhu dřeva a zároveň mít postel v barvě, která vám vyhovuje.

Postel z masivu vám vydrží celý život

Dřevo je poměrně náročné na zpracování. Jedná se totiž o přírodní materiál, který neustále dýchá. Kvalitní zpracování dřeva je proto základ. Jen tak máte jistotu, že vám vydrží opravdu dlouho. Masivní dřevo je velmi odolné. V případě mechanického poškození je ale možné jej – na rozdíl od jiných materiálů – snadno a rychle opravit. K dlouhověkosti můžete své posteli pomáhat ošetřováním pomocí speciálních olejů a vosků. Dobře zpracované dřevo si vyžádá vyšší počáteční náklady. Tato investice se vám ale brzy vrátí. Nenechte se tedy vysokou cenou odradit.

Není dřevo Jak dřevo

Druhů dřevin je opravdu mnoho, pro usnadnění je můžeme rozdělit na domácí a exotické. Exotické dřeviny se od těch domácích liší hlavně cenou. Například takový mahagon je již téměř považován za luxusní zboží. Kromě ceny se jednotlivé dřeviny liší svým vzhledem a poté také mírou odolnosti či životností. Přestože tyto rozdíly nejsou nijak zvlášť výrazné, každý dáváme přednost něčemu jinému a proto bude každému vyhovovat jiné dřevo. Postele z masivu jsou nejběžněji dostupné ze dřeva smrku, borovice, buku a dubu. A právě těmto dřevinám se nyní budeme věnovat podrobněji.

Borovice

Borové dřevo je pevné a pružné. Postele z masivní borovice se cenově pohybují různě, můžeme nalézt velmi levné nebo i velmi drahé modely. Protože toto dřevo obsahuje velké množství pryskyřice, je obtížně moritelné a proto je nejčastěji k dostání ve své přirozené podobě. Světlá barva, někdy mírně do modra nebo do šeda, lze ale upravit lakováním nebo voskováním. Pryskyřice navíc způsobuje vysokou odolnost proti vlhkosti. Borovicové dřevo se také vyznačuje velkou sukovitostí, což se samozřejmě nemusí líbit každému. Postelu to však dodává velmi originální vzhled, s nádechem rustikálnosti.

Dub

Dubové dřevo je velmi tuhé a houževnaté, což se promítá i do jeho ceny. I přes to, že jsou dražší, jsou ale postele z dubového masivu velmi oblíbené. Dubové dřevo má výraznou texturu, která se někdy vyznačuje barevnou rozdílností. Jistou „nekvalitou“ tohoto dřeva jsou také běžné otevřené póry. Kvalitě materiálu to ale nijak nevadí a pro některé se nejedná ani o vady na kráse. Barva dubu je medová, díky lakování však seženete postel v mnoha různých barevných provedeních.

Buk

Buk je velmi tvrdý a pevný, což zaručuje dlouhou životnost a stabilitu postelí. Zároveň jde ale o lehce zpracovatelné dřevo. Pokud narazíte na postel s originálním řešením roštu, bude pravděpodobně z buku. A právě tyto vlastnosti dělají z postelí z bukového masivu v našich končinách ty nejoblíbenější. Struktura dřeva je velmi jemná, skoro až nevýrazná. Přírodní barva je světlá, nabízí se však nepřeberné množství možností lakování nebo moření. Bukové dřevo může být také upraveno pařením, což mu dodává mírně narůžovělý odstín. Cenově patří postele z buku k těm dostupnějším.

Smrk

V lese je smrk nejrozšířenější dřevinou, mezi postele už tak běžný ale není. Postele ze smrkového masivu patří k těm levnějším. Rovňák Jako borovice se i smrkové dřevo řadí mezi tzv. borovice. Měkké dřeva. Je tedy výrazně lehčí než například buk. Nebo dub, který se naopak řadí k tvrdým dřevům. Hle smrkové dřevo je ale velmi pevné. Na Rozdíl od borovice neobsahuje tolik bitumen a umožňuje jakékoli úpravy. Přirozenou světelnou Barvu je tedy možné pomocí lakování nebo moření přeměnit téměř na jakoukoli jinou. Smrkové dřevo není také tolik sukovité a oproti borovému si své přirozené barvy uchovává dlouhodobě. Je sice méně odolné proti vlhkosti, zato v suchu je velmi trvanlivé a nesesychá.

Dejte posteli z masivu šanci

Přírodní materiály jsou dnes velmi trendy. Dají se kombinovat se syntetickými materiály, lze také kombinovat různé druhy přírodnin mezi sebou. Dřevo je zdravotně nezávadné, naopak našemu zdraví velmi prospívá. Krásně voní a krásně vypadá. I v rušném moderním městě díky němu můžete cítit propojení s přírodou. Každé dřevo je jiné a tak záleží jen na vašem vkusu, finančním možnostem a dalším požadavkům. Ať už si ale vyberete postel z masivu z jakéhokoli dřeva, určitě nešlápnete vedle.