Tipy, jak se vyznat v záclonách

Ač se to na první pohled nezdá, ale vybrat záclonu, aby na okně perfektně seděla, není jen tak. Je třeba mít na paměti několik základních pravidel, týkajících se provedení, materiálu a vzoru. Odměnou vám bude záclona, jež zkrášlí okno a v pokoji podtrhne příjemnou atmosféru.

Seznamte se s typy záclon

Záclony rozlišujeme na metrážové a hotové. U metrážových záclon si můžete navolit jejich šířku dle vašich potřeb. Ovšem vyžadují dodatečnou úpravu spočívající v začištění okrajů. Hotové záclony jsou dodávány v rozměrech na nejběžnější typ oken. Není třeba je dále upravovat, můžete je rovnou pověsit na okno. Navíc se dají pořídit i v balkonovém kompletu, neboť jsou střižené též na balkonové dveře.

Jak se orientovat v provedení?

Nejčastěji se setkáváme s žakárovými záclonami, pro něž jsou charakteristické bohaté textury a vzory. Tento bytový textil dokáže doslova čarovat s atmosférou v místnosti. Vše záleží na hustotě vzoru, která ovlivňuje propustnost světla do pokoje. Požadujeme-li výraznější zastínění, sáhneme po bohatém vzoru a naopak. Oproti tomu voálové záclony působí lehce a vzdušně. Jsou k dostání nejen v bílém, ale též v barevném provedení. Proto se dají použít i jako dekorativní závěsy.

Kombinace s dalšími bytovými doplňky

Stylového vzhledu místnosti dosáhneme citlivou kombinací záclon, závěsů, dekorativních polštářů, dek a povlečení. Útulný dojem vytvoříme, kombinujeme-li bytový textil tón v tónu. Osobitosti je dosaženo pomocí výrazných vzorů a barev, ovšem dáme pozor, aby výsledek nepůsobil přeplácaně.

Péče o záclony

Záclony se jednoznačně doporučuje prát ve speciálním pracím prostředku, jenž zabrání zešednutí a zaprání záclon. Měl by obsahovat bioaktivní složky s vysokou bělicí schopností. Každopádně záclony pereme v programu na jemné prádlo při teplotě 30 °C. Záclony nesušíme v sušičce a měli bychom se vyhnout též jejich žehlení.