Jak vybrat vysavač

Vaše domácnost se určitě neobejde bez vysavače. Poradíme vám, na co se máte zaměřit při jeho výběru. Ať už jde o podlahový vysavač, tyčový vysavač nebo bezsáčkový vysavač, dozvíte se zde vše o přednostech, jaké má například sáčková technologie anebo bezsáčkový vysavač.

Podlahový vysavač

Podlahový vysavač patří mezi výrobky, jejichž kvalitu v obchodě moc snadno nepoznáte. Jednoduchá rovnice zní, čím vyšší výkon motoru, tím vyšší je i účinnost vysávání. Trend zelených vysavačů, které mají nabízet stejnou sací účinnost i výkon jako vysavače s vysokým příkonem je sázkou na lepší prodej. Zelené podlahové vysavače, ale skutečně mohou dosahovat stejných výkonů, pokud mají kvalitní konstrukci a hubice.

Prodejním lákadlem jsou i počty filtrů, které si poradí se zadržením i toho nejjemnějšího prachu. Do počtu filtrů vysavače se započítávají také vrstvy prachového filtru. Použité filtrační materiály jsou základem každého vysavače. Záleží na jejich účinnosti, jejich uložení a na konstrukci celého těla vysavače. Pokud se objeví jakákoliv netěsnost, namíří si to prach cestou nejmenšího odporu.

Konstrukce i filtr

Konstrukce hubice a rotačního kartáče i tvar hubice musí zajistit dobré přisátí na koberec a rozložení sacího výkonu. Sací výkon často není udáván i s údajem, v jaké části byl měřen. Údaj nemá pak tu vypovídací hodnotu. Výkon sání se průchodem přes hubici, trubky a hadici totiž snižuje. Rotační kartáče zvyšují účinnost vysávání prachu z koberců. Sáček, tedy prachový filtr slouží jako první filtr vysavače a papírovým filtrem jsou vybaveny i filtry před a za motorem. Vrstvy prvního filtru se započítávají do celkové filtrace vysavače. Schopnost vysavače zadržet prach nestojí ale pouze na počtu filtrů. Vliv má i konstrukční těsnost přístroje.

Typ vysavače

Dnešním trendem je ulehčit si práci, proto hodně lidí kupuje robotický vysavač, který vysává sám. Pokud máte velkou domácnost a koberce s vyšším chlupem, zvolte podlahový vysavač. Klasický vysavač má sice větší hmotnost, ale i výkon. Ruční tyčový vysavač je vhodný pro rychlý úklid drobků v kuchyni nebo chlupů po mazlíčcích. Malé tyčové vysavače s menším objemem jejich prachového filtru jsou vhodné i pro uklízení zejména malých bytů.

Sáčkový či bezsáčkový vysavač

Dříve se jiné než sáčkové vysavače, kdy jsou sáčky papírové či látkové, nevyráběly. V dnešní době jsou na trhu bezsáčkové vysavače, neboli cyklonové vysavače, kde je sáček nahrazen vyjímatelným zásobníkem. Je vhodný pro vysávání hrubých nečistot, jinak je nutné neustále od chlupů, vlasů a dalších nečistot čistit opakovaně filtr. Ušetříte za nákup sáčků. Do klasické domácnosti je pohodlnější sáčkový vysavač.