Jakou podlahu?

Pokud plánujete vyměnit svou stávající podlahu za novou, pak před vámi stojí poměrně složitý úkol, kterým je výběr materiálu, ze kterého bude podlaha nová. Druhů podlahových materiálů je dnes totiž více než dost.

Klasické dřevo

Pokud máte tradiční domek a chcete podlahu, která vyhdrží nějaký ten pátek, pak je tou nejlepší variantou staré dobré dřevo. Stačí jí jen položit, přebrousit, nalakovat a 15 až 20 let o ní neuslyšíte, a pak opět stačí přelakovat. Neocenitelnou výhodou je také velmi dobrá zvukově izolační schopnost, a to jak tepelná, tak i hluková. Nevýhodou je vysoká cena a jelikož se jedná o živý materiál, tak i možné praskání a sesychání.

Laminát

Laminátové podlahy jsou jednou z variant plovoucí podlahy. Laminátové podlahy jsou tvořeny několika vrstvami, kdy je jádrem nejčastěji MDF deska z lisovaných pilin a dřevěného prachu. Výhodou těchto podlah je vysoká odolnost, hodí se tedy do vysoce namáhaných interiéru. Oproti dřevu nabízejí i více dekorů, hlavně tě h exotičtějších za nižší cenovku.

Zároveň si je můžete bez problému položit i vy sami díky zámkovému systému. Snadná je i údržba a podlaha je vhodná i pro alergiky. Naopak nevýhodou je poměrně studený a tvrdý povrch podlah, a tak ne příliš impozantní izolační vlastnosti.

Vinyl

Vinyl patří k levnějším variantám, které taktéž nabízejí celé množství vzorů i chytrých řešení, jako jsou heterogenní podlahy, které v sobě již obsahují spodní měkké a izolační textilie. Jedná se o ideální materiál například do kuchyní, opět se pokládá plovoucím systémem, tedy k podlaze se nepřichycuje.

Jedná se o podlahy vhodné do vlhkého prostředí, jsou příjemné na dotyk, protože mají měkký a teplý povrch a zaujmou i svou cenovkou. Problémem je jejich životnost, protože nejsou tak tvrdé a nejsou ani příliš ekologické.