Moderní dům si žádá moderní vytápěcí systém aneb na vytápění je nejlepší myslet již při plánování domu

Při stavbě domu hodnotíme množství faktorů, které nám ve výsledku určí nejen celkové náklady na jeho provoz, ale také dojem, jaký z bydlení v daném domě budeme mít. Nejčastějším přívlastkem, který se v souvislosti se stavbou nového obydlí zmiňuje, je pak zejména slovo moderní. Jak vlastně vypadá moderní dům? Nazýváme dům moderním na základě jeho fasády, architektonického řešení pláště nebo použitých technologií provozu? Pokud je pro vás moderním domem každý dům, který řeší svou energetickou bilanci, rozvažuje náklady na vytápění a zaručuje vysoký standard životního prostředí jak pro okolí, tak pro své obyvatele, pak určitě oceníte pár následujících řádků, kde se zamyslíme nad funkčními systémy moderního vytápění.

Inteligentní a moderní vytápění

Jistě jste si mnohokrát všimli, že se v souvislosti s vytápěním skloňují slova jako inteligentní a moderní. Ne vždy je tím myšleno to samé, a ne vždy je inteligentní vytápění tím pravým řešením pro každého. Inteligentním vytápěním se totiž často rozumí kontrola dané topné soustavy podle vytíženosti či ročního období. V jádru je ovšem tato technologie závislá na zvolené otopné soustavě i s jejími omezeními či technickými parametry. Naproti tomu moderní vytápění nejčastěji označuje alternativní technologie vytápění samotného, které jsou základem levného a prospěšného provozu vaší domácnosti. Je tedy lepší inteligentní či moderní vytápění? Odpovědí je jejich vzájemná kombinace, tedy moderní vytápění s inteligentním systémem řízení.

Úspory díky vhodně zvolené technologii

Pokud tedy uvažujete o inteligentním způsobu řízení vnitřního klimatu ve vašem domě či bytě, vždy nejprve pečlivě zvažte, jaké jsou možnosti vaší topné soustavy, a jak optimalizovat náklady na její provoz. Principem většiny inteligentních systémů regulace topení totiž bývá jeho tlumení či zapínání v konkrétní hodiny (obvykle odpoledne, když se vracíme domů) či na základě počtu lidí v daném prostoru. To s sebou ovšem velmi často může přinést i další náklady v podobě nutného roztopení studených rozvodů, které se následně během dalšího dne opět ochladí. Nakonec tedy možná zjistíte, že díky inteligentnímu topení sice nemáte doma přetopeno, ale zároveň vlastně platíte stejně či naopak více, než bez tohoto inteligentního ovládání.

Na topení myslete ještě před zahájením stavby

Základem každého skutečně inteligentního topení je inteligentní rozvaha, tedy jakým způsobem si představujete nákladovost a funkčnost vašeho topení. Pokud hledáte systém, který zajistí ve vašem domě stálé klima, pak určitě prostudujte řešení systému iClima, které pracuje s tzv. nízkoteplotními rozvody, které právě toto zajišťují. Dobře zabudovaný a nastavený systém iClima totiž nejenže udrží v obytných místnostech stálou teplotu cca 22 stupňů Celsia, a to jak v zimě, tak v létě, ale také zajistí kompletní zdroj tepla pro domácnost za minimální náklady. Vytápění i celoroční chlazení v domě vás tak může celkově vyjít i na několik jednotek tisíc korun. Tajemstvím celého systému je kombinace nízkoteplotních kapilár, tepelného čerpadla a vakuových solárních panelů, díky které představuje iClima stabilní, nízkonákladové a technologicky špičkové řešení pro zdravou domácnost.