Šetřete sebe i životní prostředí!

V dnešní době je trendem šetřit přírodu jakýmkoliv způsobem. Jedinou podmínkou je právě šetrnost. Tento trend se malými krůčky dostává i do domácností. Že nevíte, co se tím myslí? Tak například ekologicky vyrobená a životnímu prostředí šetrná aviváž na praní oblečení, myčka na nádobí, která místo padesáti litrů vody spotřebuje pouze dvanáct, a mohli bychom pokračovat. V následujících řádcích nastíníme způsob výběru vhodné aviváže a doporučíme, jak vybírat „zdravý“ nábytek.

Zapínejte pračku, až když je to potřeba!ekodomov3
Spousta domácností má zažito, že čím častěji se pere, tím je domácnost „čistší“. To však není pravda. Pravdou je, že se tím životní prostředí zatěžuje mnohonásobně více. Pokud pustíte pračku a nevyužili jste její kapacitu maximálně, pak počítejte s vyšším účtem za vodu. Stejně je to s aviváží. Samozřejmě si každý řekne, že zrovna já přírodu nezachráním, ale pokud si toto řekne město se sto tisíci obyvateli, pak už s tím je možné něco udělat. Dnes existují prací prostředky, které jsou šetrné nejen k samotné přírodě, ale také k lidskému organismu. Jejich pořizovací cena je sice vyšší oproti těm klasickým, nicméně z dlouhodobého hlediska se vyplatí více. Prodávají se totiž v koncentrátech, proto jich nemusíme používat velké množství a vydrží vonět mnohem déle.

(NE)zdravý nábytekekodomov1
Nábytek také ovlivňuje lidský organismus. Levný nábytek vyrobený z oblíbených MDF desek je často napuštěný formaldehydem, který se začne časem vypařovat. Nedivte se tedy, pokud začínáte v nově zařízené domácnosti kýchat nebo vás pálí oči. Při výběru takového nábytku je lepší upřednostňovat masivní dřevo nebo kov. K aktuálnímu trendu patří nábytek a příslušenství vyrobené z europalet, které se dají zpracovat snad na tisíc způsobů. Takový nábytek, pokud není ve velkém množství, je vkusný a pokud si jej sami vyrobíte, můžete se z něj těšit po dlouhá léta.