Jak vybrat sedací soupravu?

Moderní obývací pokoj se neobejde bez kvalitní sedací soupravy. Může to být komfortní kožená sedačka pro dva i pro celou rodinu, rohová nebo do tvaru U, s úložným prostorem, rozkládací pro návštěvy nebo každodenní spaní.

Počet osob a využití

Hlavní roli hraje velikost. Rozhodujte se podle místa i podle toho, kolik lidí potřebujete na sedačku usadit. Pokud u vás občas někdo přespí, přijde vám vhod rozkládací sedačka. Nemáte-li místa nazbyt, zvolte sedací soupravu s úložným prostorem. Do domácnosti s dětmi a zvířaty zvolte pratelný vyměnitelný potah.

  • Sedací souprava do U
  • Rohová sedací souprava
  • Sedací souprava s křeslem nebo dvěma křesly
  • Rozkládací sedací soupravy
  • Sedací souprava s úložným prostorem
  • Klasická pohovka

Komfort při sezení

Celkový komfort ovlivňuje tvrdost sedačky. Příliš měkké sedačky nevyhovují správnému držení zad a nevytváří vhodnou oporu. Dobrou oporu zad a optimální hloubku sedu mají středně tvrdé sedačky. Tvrdší sedačka je vhodná pro přespávání návštěv pro dostatečnou oporu ve spánku.

Kvalita zpracování, odolnost a design

Zvolte kvalitní kovovou konstrukci, která vydrží déle. Konstrukce ze dřeva nebo dřevotřísky mají nižší životnost. Vzhled sedačky je otázkou preferencí a vkusu. Měl by sedět k interiéru obývacího pokoje. Vyberte vhodnou barvu i tvar. Do rodin s dětmi a domácími mazlíčky volte omyvatelný povrch nebo snímatelný potah, nebo ten, co se dobře čistí. Vhodné je hustě tkané čalounění.

Materiál výplně

Levnější sedací soupravy jsou vyplněné molitanem, často v kombinaci s bonelovými pružinami. Rychleji se prosedí a nemají vhodné anatomické tvarování. Vyšší cenová kategorie sedaček má výplň z latexu nebo paměťové pěny, které se tvarují podle postavy, jsou pohodlné a přispívají k lepšímu držení těla.

Materiál potahu

Vlna je pružná, odolná a dobře se čistí. Vhodná je impregnace. U sametu a hedvábí počítejte s náročnější údržbou. Žinylka je náchylnější k zašpinění. Mikrovlákno a mikroplyš se dobře udržuje. Umělá useň neboli eko kůže má horní vrstvu ze 100% polyuretanu a podklad ze 100% bavlněného úpletu. Je vhodná pro alergiky a snadno se čistí. Koženka má krátkou životnost. Kožené sedací soupravy jsou nejkvalitnější. Kůže je přírodní materiál a kožená sedačka získává při pravidelné impregnaci časem krásnou patinu. Snadno se čistí, což ocení alergici.