Stylové fototapety, čili cesta k modernímu designu v interiéru

Fototapetu už odedávna nespojujeme s kýčovitými nástěnnými dekoracemi nízké kvality, jaké byly populární ještě v 80. a 90. letech 20. století. Dnes je to úplně jiný příběh – vynikající kvalita materiálů, intenzivní barvy a fantastické vzory, které připomínají skutečná umělecké díla. Moderní fototapety jsou nejjednodušší a nejrychlejší možností, jak můžete diametrálně proměnit vzhled Vašeho bytu a vnést do něj stylový akcent.

Nechte se podvést!

Velkým zájmem se těší fototapety modern, které navazují na styl op-art, čili optical art, který by velmi populární v umění 60. let 20. století. Jeho kvintesence byla založena na zobrazování optických klamů, kterými se náš smysl zraku nechá podvést, jako čarodějnými fígly kouzelníka. Díky vhodně zkonstruovaným geometrickým sestavám: zvlněným povrchům, rozšiřujícím se nebo zužujícím se pruhům či kontrastním barvám tvořil umělec dílo, které působilo dojmem pulzujícího, vířícího, žijícího vlastním životem!

Černobílá fototapeta s výraznými vzory se stane vynikající ozdobou obývacího pokoje zařízeného v minimalistickém stylu. Její předností je nejen neopakovatelný vzor, ale také skvělá dynamizace aranžace. V případě úsporně zařízeného interiéru, ve kterém dominuje jednoduchý nábytek, který má ostrou, geometrickou formu, bude fototapeta s měkkými vlnitými liniemi báječnou protiváhou statické kompozice obývacího pokoje a zároveň přinese trochu života.

Žhavý trend na chladný industriální styl

Už několik let se industriální styl těší neslábnoucí popularitě. Prostorný, loftový interiér, surové betonové povrchy, asketický nábytek i měděné nebo ocelové doplňky v podobě lamp, věšáků nebo vyexponovaných instalačních prvků – tak se dá v krátkosti charakterizovat tento styl. Jestliže nedisponujete velkým obývacím pokojem, ani neomítnutou zdí, neznamená to, že musíte rezignovat na touhy po industriálním obývacím pokoji. Začněte výběrem vhodné fototapety modern a zbytek už půjde jak po másle.

Vyhledejte vzor, který Vám bude připomínat staré továrny. Může to být vnitřek stroje plného ozubených kol a pístů, imitace betonové zdi, požární schodiště nebo gigantická okna ve staré výrobní hale. Skvěle bude vypadat také vzor s cihlovou zdí natřenou na bílo nebo s barevnými graffity. A když už se rozhodnete pro konkrétní moderní fototapety, vyberte k nim do interiéru vhodné doplňky, které s nimi budou stylisticky korespondovat – lampy s kovovými stínidly nebo poličky z měděných trubek.


Z fleku moderna – fototapeta pro uměleckou duši

Jestliže máte rádi odvážný, moderní design, tak si zcela určitě zamilujete fototapety modern, které připomínají… náhodně rozlité akvarelové skvrny. Ačkoliv to může znít nepřesvědčivě, postačí, když si prohlédnete vzory, které se stále častěji objevují na internetových blozích a v katalozích se zařízením interiérů. Subtilní, delikátní fototapeta v bílé koloristice, na které se znenadání objeví barevné výkvěty vodové barvy, okouzluje svou originalitou a neopakovatelností. Cosi, co se může zdát jako chaos a dílo náhody, stává se skutečným uměleckým dílem.

Moderní fototapety v této stylistice připomínají práce velkých autorů moderního umění, kteří tvořili ve stylu action painting. Na fototapetách je ale použit motiv vodových barev, díky čemuž je vzor mnohem delikátnější a může posloužit jako dekorace celé stěny bez rizika, že zastíní aranžaci.

Krása v rozmanitosti

Mozaika je vynálezem starověku. První výzdoba vytvořená touto technikou je starší více než pět tisíc let. Byla používána především ke zdobení podlah, vytváření ornamentů nebo figurálních scén v kostelích a palácích, ale také k dekoraci fasád reprezentačních budov veřejného užitku. Díky modernímu designu zavítaly mozaiky také do interiérů našich domů a to v překvapivé podobě. Moderní fototapety imitující malé, barevné čtverečky, k zbláznění připomínají autentickou kompozici z keramických či skleněných destiček. Přilepení fototapety je ale přece jenom dramaticky snazší, než vytvoření skutečné mozaiky. Bohatství vzorů navíc zajistí, že si bez problémů vyberete vhodný vzor či koloristiku.