Tepelná čerpadla jako zdroj energie z budoucnosti

Tepelná čerpadla budí velkou řadu otázek pozitivních reakcí i těch negativních. Kdy se tepelné čerpadlo vyplatí, a kolik peněz dokáže ušetřit?

Proti tepelnému čerpadlu hovoří především jeho pořizovací náklady, které se skutečně dokáží vyšplhat poměrně vysoko v závislosti na typu a značce použitého čerpadla. V porovnání s cenami elektrické energie, za kterou můžete ročně zaplatit i 50 tisíc však je jeho využívání naprosto racionálním rozhodnutím.

Oproti tuhým palivům má tepelné čerpadlo v podstatě stejné provozní náklady. Tepelné čerpadlo má však tu výhodu, že jeho provoz je naprosto bezprašný a ekologický. Žádné zplodiny ani popel, jen čistá energie, o kterou se nemusíte vůbec starat.

Tepelných čerpadel existuje celá řada a je výhodné si připlatit. Především řešení země/voda je velmi efektivní. Za veškerý výtop v tomto případě zaplatíte maximálně 30 tisíc ročně. Tento druh čerpadla využívá teploty zemského podloží díky hloubkovému vrtu, který dosáhne do vrstev, ve kterých je permanentních 10 stupňů celsia, která se navíc během roku a nemění a tak je podávaná teplota vždy stabilní.

Zde je však nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady. Dalším způsob jak tento styl čerpadla využít je zakopání plošného kolektoru, ten je připojen k hadicím s nemrznoucí směsí. Kolektor odebírá teplo z vrchní vrstvy zeminy. Výhodou je velká stabilita výkonu a nízká spotřeba energie i o 30%.

Před pořízením je potřeba, abyste si sedli a vše si dobře propočítali. Je nutné si uvědomit, zda je pro vás tepelné čerpadlo vhodné či nikoliv. Nebojte se k rozhodování přizvat i odborníky a při samotné realizaci dbejte na reference.