Tipy na bavlněné materiály, z nichž se vyrábí luxusní povlečení

Postel je místo, kde trávíme velkou část našeho života – podle statistik průměrný člověk spí zhruba 8 hodin denně, tedy asi třetinu času. To je dost dlouhá doba na to, abychom si tento čas co nejvíce zpříjemnili nejen nákupem pohodlné postele, ale také kvalitního ložního prádla. Povlečení se sice dá koupit za pár stovek někde na tržnici nebo v hypermarketu, takové vám ale většinou moc dlouho nevydrží a syntetický materiál, z něhož bývá vyrobeno, obvykle není vhodný pro různá roční období – např. v létě vám pod ním může být příliš horko.

Luxusní povlečení z přírodních materiálů je mnohem rozumnějším řešením, a i přes trochu vyšší cenu se jeho nákup rozhodně vyplatí. Ocení jej nejen dospělí, ale i děti a přinese vám spoustu výhod. Budete se pod ním cítit příjemně během celého roku, protože v létě vás příjemně ochladí a v zimě naopak zahřeje. Navíc je velmi příjemné na dotek, krásně jemné a hebké. I přes svoji jemnost je luxusní povlečení vysoce odolné, takže vám dlouho vydrží, a i po mnoha vypráních si zachová svoje barvy.

Bavlna je jedním z nejoblíbenějších materiálů

Jednoznačně jedním z nejoblíbenějších materiálů používaných na výrobu povlečení je bavlna. S tou se můžeme setkat v různých podobách, luxusní bavlněné povlečení se vyrábí v celé řadě úprav. Pokud si chcete dopřát tu nejvyšší kvalitu, doporučujeme bavlněné povlečení z egyptské Mako bavlny, které Vás zaručeně nezklame a rozdíl poznáte hned na první dotek.

Mercerace jako metoda vylepšení bavlny

V souvislosti s luxusním bavlněným povlečením se často můžeme setkat s termínem mercerace. Jedná se o speciální metodu úpravy bavlněných textilií, vynalezenou v polovině 19. století Johnem Mercerem. Mercerace spočívá v tom, že se látka ponoří do koncentrovaného louhu sodného, v němž dojde k nabobtnání jednotlivých vláken, změně jejich průřezu a zmenšení jejich délky. Látka je tak mnohem lesklejší, pevnější a příjemnější na dotek. Luxusní bavlněné povlečení se vyrábí právě z mercerované bavlny, takže přináší tu nejvyšší kvalitu a pohodlí.

Tipy na 4 nejlepší materiály z bavlny:

Mako satén

Saténové povlečení je u nás velmi oblíbené, pod názvem satén se ale na trhu vyskytují produkty s výrazně odlišnou kvalitou. Obyčejný levný satén se totiž nedělá z bavlny, ale z obyčejného polyesteru, který na spaní rozhodně vhodný není. V případě Mako saténu jde ale o něco zcela jiného. Nejde přímo o označení materiálu, ale o způsob zpracování kvalitní bavlněné příze. Jedná se o hustou tkaninu, s hladkým a lesklým povrchem, která je tkaná v atlasové vazbě a je vyrobená z nejlepší egyptské Mako bavlny. Ta navíc prochází mercerací, takže povlečení z Mako saténu je nádherně lesklé, příjemné na dotek, pevné a udržuje si svoje barvy i po mnoha vypráních. Pořídit jej můžete i v úpravě pro snadné žehlení.Mako jersey

Další oblíbenou úpravou bavlny je Mako jersey. Povlečení z tohoto materiálu je nádherně hladké, měkké a prodyšné, navíc se nemačká a nemusíte jej žehlit. Jeho povrch bývá hladký nebo mírně členitý, velkou výhodou je jeho odolnost a dlouhá životnost. Luxusní bavlněné povlečení v úpravě Mako jersey je vyrobeno ze 100% mercerované egyptské bavlny, pletené do oboulícního úpletu. Je tvarově stálé a jeho předností je mírná roztažnost.

Mako damašek v kombinaci s brokátem

Pro náročnější zákazníky je vhodnou volbou bavlněné povlečení v úpravě Mako damašek, jenž patří mezi nejluxusnější materiály. Jedná se o (obvykle) jednobarevnou tkaninu s bohatým vzorováním, kde jednotlivé vzory kontrastují se svým podkladem. Kontrast vzniká střídáním útkové a osnovní vazby, kdy jsou pak na povrchu vidět jen příčné útkové nebo podélné osnovní nitě. Náročnější vzory se tkají pouze s žakárovým ústrojím. Damaškové povlečení si i po mnoha praních stále drží svůj tvar a barvu a bude stále vypadat jako nové. Mako damašek je prvotřídním materiálem a pod povlečením vyrobeným z této látky se Vám bude krásně usínat v létě i zimě. Pokud si potrpíte na maximální luxus, doporučujeme kombinaci Mako damašku s brokátem (bohatě vzorovanou tkaninou s třpytivými nitěmi).

Mako batist

Dříve se vyráběl z přírodního hedvábí, dnes se dělá převážně z jemné bavlněné příze. Bavlněné povlečení v úpravě Mako batist je nesmírně lehké a vzdušné, zároveň velmi příjemné na dotek. Vyrábí se z hustě tkané 100% bavlny v plátnové vazbě a skvěle se hodí i pro péřové lůžkoviny – nepropustí totiž ani to nejmenší prachové pírko. Dá se snadno žehlit i sušit v sušičce, prát jej lze buď na 40 nebo 60 stupňů – vždy si tento údaj nejdříve zkontrolujte na etiketě. Tak jako u jiných povlečení z egyptské Mako bavlny, i pro ložní prádlo v úpravě Mako batist platí, že se pod ním budete cítit dobře jak v horkém, tak i v chladném ročním období.