Výběr instalační krabice: Která se bude hodit k vám domů?

Nevidíte ji, neslyšíte ji. Přesto instalační krabice patří mezi základní vybavení každého domu. Co by měla splňovat a jak ji vybrat?

Umíte si představit život bez elektřiny? Dnes už je to téměř nemožné. Elektroinstalace je tedy základním stavebním kamenem každého domova. A není žádným tajemstvím, že kvalitní elektroinstalaci dokáže zajistit instalační krabice. Jak je to možné?

Jak vybrat instalační krabici?

Dobře, výše zmiňované řádky jsou trošku přehnané. Instalační krabice není něčím, co by mávnutím kouzelného proutku vylepšilo vaši elektroinstalaci. I přesto se jedná o skvělou pomůcku, po které sahá řada elektrikářů i zedníků. Krabice totiž pomůže s ukrytím přebytečné kabeláže a vodičů. Ty by jinak volně viseli, což by nevypadalo příliš esteticky.

Instalační krabice vám i díky svému tvaru a vzhledu pomůže udělat váš domov hezčí. Tato komponenta je běžně dostupná ve čtvercovém a kruhovém tvaru. Obě varianty mají svoje pro a proti a dají se i kombinovat. V případě potřeby je tak možné využít dostupného místa na maximum.

Na materiálu záleží

Stejně jako je nebezpečné strkat prsty nebo jiné „vodivé předměty“ do zásuvky, je rizikové využít špatnou instalační krabici. Kromě tvaru si musíte dát pozor i na jejich materiál a určení. Ne každá krabice se totiž hodí právě do vaší zdi. Špatný výběr tak může znamenat bezpečnostní riziko.

Instalační krabice do dřeva by podle řady laiků měla splňovat přísná bezpečnostní opatření. Dřevo je přece jen lehce ohnivý materiál, že? To ale není pravda. Dobře ošetřené dřevo má velice nízkou hořlavost. Větší pozornost tedy často musí být věnována jiným materiálům. I proto v nabídce řady obchodů naleznete: