Jak vybrat klimatizaci do bytu?

V současné době se spousta domácností poohlíží po klimatizaci, která má hned několik důležitých úkolů, nejen ochladit vzduch v interiéru. Stejně tak slouží k úpravě vlhkosti a čištění vzduchu. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké faktory byste měli zohlednit, abyste sáhli po správném modelu.

V první řadě je nezbytné ujasnit si, kolik místností potřebujete klimatizovat. Pokud se bude jednat pouze o jeden pokoj, řešení je jednoduché. V případě více místností je však vyžadován důkladnější systém, neboť jsou potřebné i potrubní kanály, přes něž prochází ochlazený vzduch do dalších prostor bytu, respektive domu.

Velikost a uspořádání místnosti

Je velice důležité, aby klimatizace měla správný chladicí výkon a kapacitu (měřenou obvykle v kilowattech). Pokud zvolíte špatnou kapacitu, klimatizace bude mít nejen špatný výkon, ale i její spotřeba energie bude vyšší, a tím pádem se prodraží provozní náklady. Stejně tak se může snížit životnost systému, což zřejmě nechcete. Při určování správné kapacity hrají roli přirozené světlo, izolace, výška stropu a typ střechy. Ideální je obrátit se na profesionálního dodavatele, který dokáže zohlednit všechna uvedená kritéria, a navrhnout tak optimální variantu klimatizace do bytu.

Energetická účinnost

Vysoce účinné klimatizační jednotky jsou sice zpočátku dražší, nicméně za několik let se vám investice vrátí, protože provozní náklady jsou nižší. Při nákupu se tedy dívejte i na energetický štítek, který vám prozradí, jaká je u klimatizace spotřeba.

Hlučnost

Některé jednotky jsou extrémně hlučné, a tím pádem jsou rušivým elementem zejména v nočních hodinách.

Spolehlivost

Dalším klíčovým parametrem je spolehlivost, a proto se držte zavedených značek, které často poskytují delší záruční dobu i pozáruční servis.

Vyberte tedy správnou klimatizaci, která vám ochladí místnosti v domě či bytě.