Vybíráme podlahu do interiéru

Stavíte dům, nebo rekonstruujete byt? Pak budete taky vybírat vhodnou podlahovou krytinu do interiéru, což není jednoduché a není dobré výběr podceňovat. Špatné rozhodnutí totiž může zkazit celkový estetický dojem a narušit komfort běžného denního provozu.

Popřemýšlejte nad tím, co od podlahy požadujete

Podlaha je dlouhodobou investicí, vybírá se na několik let. Navíc ovlivňuje vzhled a atmosféru v celé místnosti, přičemž musí odolávat každodenní zátěži plynoucí z pohybu lidí, nečistot a vylitých tekutin. V dnešní době je opravdu těžké se zorientovat v široké nabídce podlah. Proto si nejdříve vymezte důležitá kritéria a také si odpovězte na otázku, co od podlahy skutečně požadujete.

Zohledněte vzhled interiéru

Při výběru podlahové krytiny berte v potaz celkový vzhled interiéru, kterého chcete dosáhnout. V současnosti se nabízejí rozsáhlé možnosti při výběru materiálu. V nabídce najdete keramické dlažby, vinylové podlahy, linolea, dřevěné podlahy či PVC krytiny.

Barevný odstín podlahy

Celkový dojem z interiéru ovlivňuje nejen materiál, ale také barevný odstín podlahy. Pokud sáhnete po neutrálních barvách, nic tím nezkazíte. U menších a tmavších místnostech bychom doporučili zvolit světlejší odstín podlahy, který dokáže místnost rozjasnit a tedy i opticky zvětšit. Tmavá podlaha je zase ideální pro ty, kteří milují kontrasty. Tmavou pak kombinujte se světlými stěnami, které zdůrazní přirozenou strukturu jednotlivých lamel.

Podlaha do jednotlivých místností

Každá místnost v interiéru má své specifické vlastnosti a náročnost užívání. Koupelna je nejvíce vystavena zvýšené vlhkosti a přímému kontaktu s vodou. Podlaha v kuchyni zase musí odolávat mechanickému poškození v případě pádu kuchyňských předmětů a nehodám s potravinami či tekutinami. Nemusíte se však bát, že do těchto místností budete muset zvolit pouze dlažbu. Dnes už totiž existuje řada podlahových krytin, které jsou odolné vůči vodě i poškození a od přírodních materiálů byste je skoro nerozeznali.

Vinyl do všech místností

Jednou z vysoce odolných podlahových krytin jsou vinylové plovoucí podlahy. V dnešní době představují ideální podlahové řešení do každé domácnosti díky řadě nesporných výhod. I přes svůj syntetický původ dokážou velmi dobře imitovat přírodu. Oproti přírodním materiálům jsou ale velmi jednoduché na údržbu a pořídíte je za nižší cenu.

Díky jejich odolnosti proti vlhkosti se často volí do výše zmíněných náročnějších místností, jako je koupelna a kuchyň. Odolnost je opravdu vysoká, a tak své uplatnění nenacházejí jen v domácnosti, ale i v prostorách s vysokou zátěží (např. v restauracích, školách, kancelářích atd.).

Výhody vinylu:

  • možnost položení do jakékoliv místnosti (do kuchyně i koupelny)
  • výborná imitace přírodních materiálů
  • vysoká odolnost a dlouhá životnost
  • akustické vlastnosti (nízká úroveň hluku)
  • minimální údržba
  • snadná údržba
  • teplo od nohou
  • design podlahy
  • cena

Vinyl v současné době předčí řadu jiných podlahových krytin – zejména laminátové a dřevěné podlahy, ze kterých si vzal to nejlepší – snadnou pokládku, údržbu, pružnost, odolnost, širokou škálu dekorů.

I když jsou vinylové podlahy opravdu skvělou volbou, vždy záleží jen na vás, na vašich pocitech a požadavcích. Takže ať už vyberete jakýkoliv druh podlahy, vybírejte ho obezřetně a s rozvahou.

Přece jenom se podlahová krytina nemění tak často jako nábytek, bytové doplňky atd. Pokud nechcete šlápnout vedle s barevným odstínem, doporučujeme volit spíše neutrálnější barvy, které se lépe přizpůsobí barevným odstínům stěn a bytovým doplňkům.