Vybíráme podlahu do interiéru

Stavíte dům, nebo rekonstruujete byt? Pak budete taky vybírat vhodnou podlahovou krytinu do interiéru, což není jednoduché a není dobré výběr podceňovat. Špatné rozhodnutí totiž může zkazit celkový estetický dojem a narušit komfort běžného denního provozu.

Popřemýšlejte nad tím, co od podlahy požadujete

Podlaha je dlouhodobou investicí, vybírá se na několik let. Navíc ovlivňuje vzhled a atmosféru v celé místnosti, přičemž musí odolávat každodenní zátěži plynoucí z pohybu lidí, nečistot a vylitých tekutin. V dnešní době je opravdu těžké se zorientovat v široké nabídce podlah. Proto si nejdříve vymezte důležitá kritéria a také si odpovězte na otázku, co od podlahy skutečně požadujete.

Zohledněte vzhled interiéru

Při výběru podlahové krytiny berte v potaz celkový vzhled interiéru, kterého chcete dosáhnout. V současnosti se nabízejí rozsáhlé možnosti při výběru materiálu. V nabídce najdete keramické dlažby, vinylové podlahy, linolea, dřevěné podlahy či PVC krytiny.

Barevný odstín podlahy

Celkový dojem z interiéru ovlivňuje nejen materiál, ale také barevný odstín podlahy. Pokud sáhnete po neutrálních barvách, nic tím nezkazíte. U menších a tmavších místnostech bychom doporučili zvolit světlejší odstín podlahy, který dokáže místnost rozjasnit a tedy i opticky zvětšit. Tmavá podlaha je zase ideální pro ty, kteří milují kontrasty. Tmavou pak kombinujte se světlými stěnami, které zdůrazní přirozenou strukturu jednotlivých lamel.

Vybíráme podlahu do interiéru

Podlaha do jednotlivých místností

Každá místnost v interiéru má své specifické vlastnosti a náročnost užívání. Koupelna je nejvíce vystavena zvýšené vlhkosti a přímému kontaktu s vodou. Podlaha v kuchyni zase musí odolávat mechanickému poškození v případě pádu kuchyňských předmětů a nehodám s potravinami či tekutinami. Nemusíte se však bát, že do těchto místností budete muset zvolit pouze dlažbu. Dnes už totiž existuje řada podlahových krytin, které jsou odolné vůči vodě i poškození a od přírodních materiálů byste je skoro nerozeznali.

Vinyl do všech místností

Jednou z vysoce odolných podlahových krytin jsou vinylové plovoucí podlahy. V dnešní době představují ideální podlahové řešení do každé domácnosti díky řadě nesporných výhod. I přes svůj syntetický původ dokážou velmi dobře imitovat přírodu. Oproti přírodním materiálům jsou ale velmi jednoduché na údržbu a pořídíte je za nižší cenu.

Díky jejich odolnosti proti vlhkosti se často volí do výše zmíněných náročnějších místností, jako je koupelna a kuchyň. Odolnost je opravdu vysoká, a tak své uplatnění nenacházejí jen v domácnosti, ale i v prostorách s vysokou zátěží (např. v restauracích, školách, kancelářích atd.).

Výhody vinylu:

  • možnost položení do jakékoliv místnosti (do kuchyně i koupelny)
  • výborná imitace přírodních materiálů
  • vysoká odolnost a dlouhá životnost
  • akustické vlastnosti (nízká úroveň hluku)
  • minimální údržba
  • snadná údržba
  • teplo od nohou
  • design podlahy
  • cena

Vinyl v současné době předčí řadu jiných podlahových krytin – zejména laminátové a dřevěné podlahy, ze kterých si vzal to nejlepší – snadnou pokládku, údržbu, pružnost, odolnost, širokou škálu dekorů.

I když jsou vinylové podlahy opravdu skvělou volbou, vždy záleží jen na vás, na vašich pocitech a požadavcích. Takže ať už vyberete jakýkoliv druh podlahy, vybírejte ho obezřetně a s rozvahou.

Přece jenom se podlahová krytina nemění tak často jako nábytek, bytové doplňky atd. Pokud nechcete šlápnout vedle s barevným odstínem, doporučujeme volit spíše neutrálnější barvy, které se lépe přizpůsobí barevným odstínům stěn a bytovým doplňkům.