Vyměňte svůj starý kotel za nový. Ulevíte sobě, své peněžence, sousedům i okolní krajině!

K výměně starého kotle nás může vést řada důvodů, ať již se jedná o jeho stáří a s ním spojený neekonomický provoz, nebo o celkovou změnu stylu vytápění a ohřevu vody. Jaké máme možnosti? 
Vytápění je v současné době možné čtyřmi způsoby: naše babičky svého času nedaly dopustit na uhlí a dřevo, jež bylo krátce na to vystřídáno plynem a elektřinou. Sledujete-li prognózy ekonomů a energetických expertů, tak poslední možnost zřejmě okamžitě zavrhnete. Už počátkem příštího roku nás čeká dost razantní navýšení cen za elektrickou energii a hodně domácností bude rádo, když si uvaří na elektrickém sporáku. Topení elektřinou tak zřejmě bude velmi nehospodárné.

Topení dřevem? Jako doplňkové, proč ne?

Topení dřevem bezesporu má své kouzlo. Obzvláště v krbu dřevo krásné praská. Tento zvuk spolu s pohledem na plápolající oheň i uklidňuje. Ale uvažujete-li o dřevu coby hlavním zdroji vytápění, dobře zvažte všechna pro a proti. Budete na něj mít vůbec čas? Topení dřevem, to není jen škrtnutí sirkou, ale také vynášení popela, štípání polínek, příprava třísek a podobně. Dřevo navíc, aby dobře hořelo, musí být dobře vysušené, a tím pádem i uskladněné. Disponujete vhodným dřevníkem? Není toho zrovna málo, co byste si měli promyslet, že?

Velmi úsporné plynové vytápění

Už vidíte, proč plyn vyhrává na plné čáře? Ze všech zmíněných možností způsobů vytápění je nejekonomičtější a také nejvýkonnější. Buďme ale konkrétní. Klasické plynové vytápění průměrnou rodinu žijící v rodinném domku vyjde na zhruba 35 tisíc korun ročně. Z této částky navíc ušetříte až 15 tisíc, zvolíte-li vytápění plynovým kotlem!

Konvenční, nebo kondenzační?

Plynové kotle, jež navíc neohřívají jen obytné prostory, ale i užitkovou vodu, se dělí na kondenzační a konvenční. Rozdíl mezi nimi je v technologii, jež nakládá se spalinami. Je-li v hledáčku vašeho zájmu to nejlepší, co současný trh nabízí, doporučujeme se zaměřit na ekonomické i ekologické kondenzační kotle, u kterých užitkovou vodu ohřívají spaliny, jež by u klasických kotlů opustily prostory komínem, a tím zamořovaly prostředí.

Maximální úsporu přinášejí kotle kondenzační

Tato technologie navíc i zvyšuje jejich účinnost, a to v řádech několik desítek procent. Jejich provoz je velmi ekonomický. Už i ve srovnání s kotli konvenčními, které tvoří zastaralejší systém pracující s tzv. výhřevností. Konvenční kotle vykazují i celkově nižší účinnost, jež je udávána v rozmezí mezi 80 a 95 %. Z tohoto pohledu jsou konvenční plynové kotle jasnou volbou.

Zaměřte se na výkon, spotřebu i účinnost

Při výběru konkrétního modelu se však zaměřte i na další jeho parametry, jako jsou výkon, spotřeba, již zmíněná účinnost a množství škodlivin, které vypouští do ovzduší. Na místě je také se informovat o náročnosti jeho obsluhy. Jedněmi z nejkvalitnějších kotlů, s nimiž se na českém trhu setkáte, jsou bezesporu kotle Junkers. Velké oblibě se těší především sestava plynového kotle s nepřímo ohřívaným zásobníkem. To je jednoduše řečeno kotel, u kterého si můžete předem nastavit času ohřevu vody. A teplou vodou kotel v jeden okamžik dokáže zásobovat i několik míst najednou. Velmi chytré, že?