Vyplatí se více nájem nebo podnájem? A jaký je v tom rozdíl?

Hledáte výhodné bydlení, ale nevíte, jestli je lepší zvolit podnájem nebo přímo nájem? Odpověď na otázku, co je výhodnější, spočívá hlavně v tom, co požadujete. Konkrétní cenová nabídka bývá většinou výhodnější u podnájmů, nemusí to však být pravidlem.

Nájem nebo podnájem?

Nájem je smluvní vztah mezi vlastníkem bytu a samotným nájemcem. Tento vztah je blíže upraven v občanském zákoníku. Oproti tomu podnájem je vztah mezi podnájemcem a nájemcem, který není přímým vlastníkem nemovitosti. Tento vztah není upraven v občanském zákoníku a podnájemce není chráněn nájemní ochranou. U tohoto způsobu platí, že záleží na podnájemní smlouvě a podmínkách, které jsou v ní uvedené.

Z hlediska ceny se může vyplatit podnájem

Podnájem se často týká jedné místnosti v bytě, případně domě, ale může se jednat i o podnájem celého bytu. Z hlediska ceny mohou být podmínky výhodnější, ale protože není podnájem blíže specifikován v občanském zákoníku, záleží na údajích ve smlouvě. V případě, že se ze strany nájemce setkáte s nespravedlivým jednáním, ukončením smlouvy bez důvodu a podobně, nemáte žádnou šanci se dovolat spravedlnosti a vaší jedinou možností je stěhování.

Z hlediska bezpečnosti a jasných pravidel je lepší nájem

I když mohou být podnájmy levnější, nemusí to být pravda. Vidíme to například u pronájmu bytů v Plzni. Při výběru dobré realitní kanceláře se ceny pohybují ve stejných relacích. Výhodou přímého pronájmu je ochrana nájemního vztahu, jak je uvedeno v občanském zákoníku. To přináší mnohem větší jistotu a jasnější podmínky pro obě strany. Z dlouhodobého hlediska je tedy výhodnější obrátit se na solidní realitní kancelář a najít si pronájem bytu ve vybrané lokalitě s jistotou, že vše proběhne tak, jak má.