4 tipy na moderní zabezpečení domu
V první řadě je dobré vědět, že zabezpečení domu je možné rozdělit na dvě základní skupiny. Jedná se o mechanické a elektronické zabezpečovací prvky.
Mezi mechanické zabezpečovací prvky se řadí například bezpečnostní zámky, dveře, bezpečnostní mříže, rolety, ale i fólie na skleněné výplně. Mechanické zabezpečovací prvky mohou zamezit vniknutí, ale pokud nejste zrovna doma, nedozvíte se tom. Z tohoto důvodu je vhodnou volbou zkombinovat mechanické zabezpečovací prvky také s elektronickými zabezpečovacími systémy.
Co si pod pojmem elektronické zabezpečovací systémy (někdy označované jen zkratkou EZS) představit? Jedná se například o kamerové systémy, přístupové systémy, různá čidla, detektory, videotelefony. Tím však výčet určitě nekončí. Možností je zkrátka mnoho.
Výhodou zabezpečení domu elektronickým zabezpečovacím systémem je, že majitel může být okamžitě informován o vniknutí do hlídaného prostoru. Některé systémy mohou dokonce zprostředkovat dění ve sledovaném objektu přes online obraz, případně přes hlasitý odposlech. Člověk, který ví o nečekaném vniknutí do hlídaných prostor, může kontaktovat policii nebo pracovníky bezpečnostní agentury, a tím zamezit škodám na majetku, ale i na zdraví, pokud se v zabezpečeném prostoru nachází například rodina.
Značnou výhodou zabezpečovacích systémů je i fakt, že po jejich nainstalování můžete získat značnou slevu na pojištění hlídaného objektu.
Pár slov k základnímu mechanickému zabezpečení
V úvodu jsme shrnuly některá základní fakta. Představily jsme dvě základní možnosti, ale v této části článku se ještě trochu rozepíšeme o mechanickém zabezpečení.
Základem všeho je zajištění dveří. Co vše to obnáší? V ideálním případě by mělo být na dveře nainstalováno hned několik mechanických komponent. Jmenovitě to jsou tyto: dveřní závora, vrchní přídavný zámek, zadlabací zámek, a v neposlední řadě bezpečnostní štít, který ochrání před pokusem o odvrtání zámku. Nedílnou součástí dveří by mělo být také kukátko a řetízek na zajištění dveří.
Nepovolaný host se však může do obydlí dostat i jinou cestou než jen dveřmi. Proto je nutné zabezpečit také okna. Dříve se hojně používaly mříže. Nainstalovat si je můžete i dnes. Rozhodně se jedná o bytelnou ochranu před vniknutím, která je navíc vidět hned na první pohled. Na druhou stranu se mnozí mřížím vyhýbají, protože jim přijdou nevzhledné. Pokud patříte mezi ně, existuje zajímavá náhrada. V dnešní době je možné na skleněné výplně použít bezpečnostní fólie, které nejsou na první pohled vidět, ale zloději značně ztíží vniknutí do domu. Když bude chtít lupič rozbít okno vybavené bezpečnostní fólií, tak se okno nevysype, ale bude díky fólii stále pevně držet v rámu.
Další variantou jsou venkovní bezpečnostní rolety. Je to elegantní řešení, které má hned dvě funkce. Poslouží obdobně jako bezpečnostní mříže, a navíc se dají použít jako stínící rolety nebo žaluzie. Navíc se nemusíte bát, že by se jednalo o nevzhledné řešení. V dnešní nabídce bezpečnostních rolet najdete i elegantní řešení, takže vzhled obydlí rozhodně trpět nebude.
Mechanické zabezpečení je vhodné doplnit také magnetickými kontakty, které upozorní na neoprávněné otevření dveří a oken. Oznámení dostanete také v případě, že zapomenete okna či dveře zavřít. Tento druh zabezpečení už patří mezi elektronické zabezpečení.
Když chcete mít jistotu, zvolte komplexní zabezpečení
V případě, že se jedná o bezpečnost obydlí, pak je nutné být na pozoru. Jestli chcete předejít všem problémům, je dobré zkombinovat více elektronických systému. Jinými slovy. Je vhodné spojit elektronický zabezpečovací systém spolu s kamerovým systémem, domácím videotelefonem a s přístupovým systémem.
Elektronické zabezpečovací systémy
Jak už jsme naznačili. Elektronické zabezpečovací systémy fungují na principu detekčních prvků, které oznámí potenciální nebezpečí. Součástí systému jsou pohybová čidla (i se zabudovanou kamerou), magnetické kontakty na okna a dveře, čidla na rozbití skla nebo čidla požáru a čidla zaplavení.
Veškeré čidla jsou napojené na ústřednu, která případné ohrožení hlídaného objektu zaznamená. Následně může elektronický zabezpečovací systém vyhlásit poplach. Ten může mít hned několik podob. Buď se sepne lokální siréna. Zároveň se sirénou může ústředna ohlásit vniknutí majiteli pomocí SMS zprávy, MMS zprávy, nebo skrze hlasový hovor. Další možností je, že potenciální ohrožení objektu je nahlášené dohledovému centru (pultu centrální ochrany), které může na hlídané místo poslat zásahovou jednotku a zkontrolovat objekt.
Elektronické zabezpečovací systémy však nemusí sloužit pouze k ochraně majetku. Může to být platný pomocník, protože pomocí EZS je možné ovládat elektrospotřebiče. Díky tomu si můžete v hlídaném objektu vytvořit chytrou síť. Co to vše obnáší? Například to, že si můžete zatopit v kotli ještě dříve, než dorazíte domu. Můžete ovládat garážová vrata, zavlažování zahrady, osvětlení a mnoho dalších.
Kamerový systém = maximální přehled
Skvělým pomocníkem je také kamerový systém. Může sloužit jako preventivní ochrana před potenciálním ohrožení, ale může také pořídit důkazní materiál, který pomůže usvědčit pachatele.
Kamerový systém je navrhován přesně na míru. Je tedy možné monitorovat prostory jako je chodba, vstupy do domu, sklep, ale i celý obvodový plášť domu, včetně garáže, příjezdové cesty a zahrady.
Monitorovaný prostor je možné sledovat živě skrze internetové připojení. Stačí se připojit přes televizi, počítač, telefon, tablet, nebo i jiné elektronické zařízení a budete mít hlídané území pod kontrolou. Obraz z kamer je navíc také zaznamenáván na nahrávací zařízení s různou dobou záznamu.
Dokonce i kamery je možné zvolit různé. Mohou být interiérové, exteriérové, pevné, otočné, s přiblížením, s nočním přísvitem, zkrátka téměř jakékoliv.
Domácí videotelefon s přístupovým systémem
Který panelový dům dnes nemá domovní telefony? Pravděpodobně žádný. V některých případech jsou nainstalovány také videotelefony, které se čím dál častěji objevují i v rodinných domech. Díky této technologii je možné komunikovat z pohodlí domova s osobou za vstupními dveřmi. Může to být pošťák, návštěva, ale i cizí člověk.
Právě proto je tento prvek plnohodnotným zabezpečením domu. Člověk totiž může zabudovanou kamerou sledovat, kdo se nachází u vašich dveří. Případně, co se děje kolem vašeho domu. Dokonce je možné nahrávat skrze tuto kameru, co se v okolí děje, když nejste doma. Tento sytém je navíc možné zkombinovat s přístupovým systémem, který otevře dveře až po přiložení čipu, karty, prstu (aby získal otisk). Díky tomu můžete včas odhalit nezvané hosty.
Dobře zvolený, navržený a nainstalovaný zabezpečovací a kamerový systém od profesionální firmy může mít skvělou preventivní funkci. Položte si otázku. Kdo by se zkoušel dostat do domu, na kterém je na první pohled vidět, že je zabezpečený?