Chcete začít malovat? Zvažte správný výběr barev

Malování patří mezi velice oblíbenou činnost mnoha lidí, jelikož se jedná o skvělou relaxační techniku a poskytuje lidem útěk od každodenních starostí. Pokud toužíte zachytit na papír či plátno krásu přírody či architektury města, pak je důležité zvolit správný druh barev. Každý druh barev má totiž své klady i zápory. Mezi nejrozšířenější malířská media se řadí především tempery, akvarelové barvy, akryl a olejové barvy. Právě na tyto barvy se podíváme více zblízka.

Akvarelové barvy se postarají o zajímavé umění

Akvarel neboli akvarelové barvy patří již několik let mezi oblíbené malířské techniky, jelikož lze s nimi vytvořit zajímavé dílo. Práce s akvarelem je velmi jednoduchá, využití tak najdou u amatérských i profesionálních malířů. Při malování lze v podstatě zvolit 2 techniky malování, a to překrývání suchých vrstev či mokré rozpíjení barev. Akvarelové barvy také umožňují opravu zaschlé vrstvy rozmytím vodou.

Avšak jde o transparentní barvy, které mají velmi malou krycí schopnost, proto nelze opravovat chyby překrýváním vrstev, jako je tomu třeba u akrylových či olejových barev. U malování akvarelem je třeba také myslet na to, že neexistuje bílá barva, takže bílé plochy je třeba si na obraze předem vymezit.  

Akrylové barvy se hodí pro malování mnoha povrchů

Akrylové barvy patří stejně jako akvarel mezi velmi oblíbený druh barev. Jejich hlavní předností je možnost využití na široké spektrum podkladů, jako je papír, plátno, kámen, dřevo apod. Dále je pro akrylové barvy charakteristické velmi rychlé schnutí, vysoká krycí schopnost a voděodolnost po jejich zaschnutí. Při malování lze využít několik technik, zejména jde o malování v silných vrstvách bez ředění vodou a v tenkých vrstvách, které vyžaduje větší zředění vodou (či dalšími přísadami).

Za jednu z nevýhod akrylu lze považovat velmi rychlé schnutí barvy. Pokud je potřeba si nějaký tah nejprve promyslet, pak je nutné přidat do barvy přísadu zpomalující schnutí či pravidelně vlhčit obraz vodou. Jakmile barva zaschne, tak už takto zůstane. Také je třeba myslet na to, že barva po zaschnutí vždy o trochu ztmavne, aby vás nepřekvapil jiný odstín, než jste původně zamýšleli.

Temperové barvy jsou vhodné i pro úplné začátečníky

Velmi oblíbeným druhem barev jsou také temperové barvy, které jsou populární zejména u amatérských malířů. Využití také nachází ve školách. Jejich hlavní výhodou je totiž výhodná cena. Mezi charakteristickou vlastnost temperových barev patří také dobré krycí schopnosti. Stejně jako akrylové barvy jsou temperové barvy ředitelné vodou, ale na rozdíl od akrylu nejsou po zaschnutí voděodolné. Barvu tak lze zředit vodou a kdykoliv opravit zaschlou vrstvu.

Nevýhodou temperových barev je však jejich kratší životnost. Tempery totiž nejsou světlostálé, takže se kvalita obrazu časem snižuje. Oblíbené jsou zejména koh-i-noor tempery.

Olejové barvy umožňují promyslet si malování do detailu

Olejové barvy jsou oblíbeným a osvědčeným malířským médiem zejména u profesionálních malířů. Jejich hlavní předností je vysoká trvanlivost a možnost vytvořit jedinečné dílo. Avšak na rozdíl od akrylu schnou delší dobu (doba schnutí se pohybuje v rozmezí několika dnů). Výhodou delší doby schnutí je možnost promyslet si tvorbu obrazu hezky do detailu. Po zaschnutí lze také barvu snadno přemalovat jinou barvou.

Nevýhoda olejových barev spočívá zejména v práci s rozpouštědly a ředidly, takže je nutné malovat vždy v dobře větratelné místnosti. Z důvodu delší doby schnutí je potřeba být také při malování olejovými barvami dostatečně trpělivý. Malování olejem také vyžaduje značné zkušenosti, tudíž není vhodný pro úplné začátečníky.