Bezúdržbová fasáda nemusí být jen sen!

Fasáda, jako taková, je vlastně takový kabát domu. Přitom plní hned několik funkcí najednou. Zatepluje dům, zabraňuje vlhkosti, aby narušovala statiku, a zabraňuje tím pádem i vzniku plísní a mnoho dalšího. S jejím výběrem tedy neměli nikterak spěchat a podcenit jej. Některé fasády jsou téměř bezúdržbové, jiné vyžadují enormně velkou starost. Takovými jsou například dřevěné fasády. Tyto se musejí neustále obrušovat, natírat a to rok co rok. Povětrnostním vlivům je totiž neubráníme, ať se snažíme sebelépe. I toto je možná ten důvod, proč dřevěné fasády nejsou tak oblíbené. Dnešní moderní doba umožňuje využít materiál, který vypadá jako dřevo, na omak jako dřevo působí, avšak nevyžaduje téměř žádnou péči. Jedná se o dřevoplast.

Dřevoplast je volba

 

Dřevoplast najdeme v několika různých složeních. Nejčastěji se jedná o poměr 60% dřeva a 60% polymer HDPE. Právě díky polymeru má tento materiál vlastnosti, které u dřeva postrádáme. Nemusíme jej brousit, neboť neztrácí barvu a rozhodně si o něj nezadřete třísku. Další výhodou je, že se nemusí impregnovat. Nevýhodou je, že se jedná o hořlavý materiál. V praxi to znamená jediné, při práci s takovýmto materiálem se řídit stavebně technickými předpisy. Dřevoplast má oproti klasickému dřevu mnohem nižší nasákavost, proto mu nevadí silný déšť ani mráz. Dále je navržen tak, aby se v mezerách nedržely nečistoty. Bezúdržbovost spočívá v tom, že se vlastně omyje sám, a to při dešti.

Snadné sestavení

Výhodou tohoto materiálu je jednoduchost při sestavování, neboť jsou vyráběny naprosto stejně velké. K uchycení se používají nerezové klipy, které jsou navrženy tak, aby nepoškodily původní zdivo. Jelikož jsou voděodolné, dají se použít i jako obložení venkovních bazénů či zahradních domků. V neposlední řadě se dá tento materiál využít jako podlaha na venkovní terase.