Co je to elektroinstalační krabice a k čemu se používá?

Obal, který jen kazí dobrý dojem z kvalitně odvedené práce zedníka. Tak může na první pohled působit instalační krabice. Její účel je ale úplně jiný.

Nedílnou součástí každé elektroinstalace není jenom precizní kabeláž a další prvky. Důležitá je také instalační krabice. Na první pohled může jít pouze o nevzhledný prvek. A mnohdy tomu tak i je. Jejím hlavním účelem je ale sloužit jako užitečná pomůcka pro tyto účely:

  • k uložení elektroinstalačního přístroje k podkladu,
  • k odbočení nebo ukončení kabelů a vodičů.

Krabice pro odbočování kabelů

Většinou se ukládají na strop, tedy do vodorovné polohy. Co se tvaru týče, jsou obvykle kruhové. Díky investici do této krabice instalační náklady klesnou i o několik tisíc korun. Nemusíte totiž řešit, kde ukončit přebytečnou kabeláž a vodiče. Kvůli vzhledu se ale často nedoporučuje volit toto řešení. Elektro instalační krabice jsou poměrně objemné a často je uvidíte, i když zedník odvede mistrovskou práci.

Krabice pro ukládání přístrojů

Během stavby domu a jeho úprav se nejspíše setkáte s kruhovým provedením. Za jejich oblibu můžou zejména mechanizační přístroje, postupy a nářadí pro vytváření drážek. Na trhu ale samozřejmě uvidíte i čtvercovou variantu. Obě mají své pro a proti. Čtvercová dokáže šetřit místo a účinně spojovat několik krabic do jednoho celku. Kvůli výše zmiňovaným způsobům práce se ale používají hlavně ty kruhové.

Na zdi záleží

Podstatný není jen výběr krabice pro správný účel a její vhodný tvar. Velkou roli při výběru hraje i materiál. Instalační krabice do dřeva by tak měla splňovat požadavky spojené s hořlavostí daného materiálu a mít dostatečnou odolnost vůči žáru. Upravené dřevo ale patří mezi těžko hořlavé materiály, je tedy možné použít model s podobnými vlastnostmi jako u instalační krabice do betonu. Volbu ze stovek možností si ovšem nemusíte lámat hlavu. Elektroinstalační společnosti pro vás vyberou správný výrobek, ať už jde o instalační krabice do sádrokartonu, instalační krabice do polystyrenu a jiných dutých stěn, až po zaplněné (beton, cihly…).