Dodejte své ložnici šmrnc! Pomohou vám i správně zvolené dekorace!

Ve většině ložnic najdeme postel, noční stolky, komodu, popřípadě také toaletní stolek. Více se toho do ní totiž nevejde. A ani se o to nesnažte. Klidná ložnice je totiž především vzdušná, harmonická a nepřeplácaná!

Velkou roli v ložnici mají textilie, respektive jejich vzájemná kombinace. Záclony, závěsy, koberec i dekorace by měly být spíše v harmonii než v kontrastu. Uvědomte si, že harmonické uspořádání nabádá ke klidu, kontrastní spíše nabuzuje.

Jaké ložní povlečení?

Důležitou součástí každé ložnice je také ložní povlečení. To spolu s designem a rozměry dělá především jeho materiál. Ten musí být příjemný na dotek, v létě chladivý, v zimě naopak hřejivý. Do teplých letních nocí lze proto doporučit bavlnu, krep, satén, hedvábí, bavlněný satén a damašek. Zima přeje spíše flanelu, mikrovláknu a mikroplyši.

Barva a motiv

Při výběru však nepodceňujte ani barvu a motiv ložního povlečení. Vaše povlečení může být jednobarevné i vícebarevné. Do ložnic, v nichž se většinou oddáváme odpočinku, jsou vhodné spíše tlumené barvy. Toužíte-li po jemné ložnici, zvolte bílou. Klid vám do ložnice však vnese také zelená a modrá. Oheň a vášeň pak červená.

Jednobarevné, nebo vícebarevné?

Velmi elegantní a harmonické je povlečení jednobarevné. Které se vás však po nějaké době může omrzet. V ten okamžik ho vyměňte za povlečení s méně či více výrazným dekorem. Jeho motiv je víceméně na vás. Vaše povlečení může být poseto drobnými kvítky, nebo třeba jen jedním velkým dominantním květem.

Výrazné motivy? Jak pro koho

Buďte na pozoru před extrémně výraznými barvami a motivy, v nichž se některým citlivějším jedincům špatně usíná. To však nemusí platit na děti, které naopak povlečení například s motivem jejich oblíbeného zvířátka či pohádkové postavičky vyhledávají. Takováto povlečení s fototiskem také mnohdy přispívají k bezproblémovému usínání dětí. Ty přinejmenším neodmlouvají, když je rodiče pošlou do postele.

Ušijte si vlastní povlečení

Nejste spokojeni s nabídkou trhu? Tak si své povlečení ušijte. Vydejte se do nejbližší galanterie, nakupte látku, nezbytné šicí potřeby, a pusťte se do práce. Nebo nakupujte na internetu. Krásné látky najdete například na e-shopu Mikaton.cz

Vsaďte na správné dekorace

Ložnici ovšem dělají i správně zvolené dekorace. Lampičky, svíčky, vázy, polštářky a plédy. Ale zase to nepřežeňte. K tomu, aby se vám v ložnici dobře spalo, v ní musí proudit energie. A být, jak jsme zmínili v úvodu tohoto článku, nepřeplácená. Zkrátka se v ní musíte dobře cítit. Jedině tak se vám v ní bude i dobře spát.