Víte, jak odhalit a řešit skryté závady nemovitosti?

Nákup nemovitosti je velkou investicí a rozhodně se nevyplatí nic podcenit. Velké nebezpečí představují takzvané skryté vady, jejichž přítomnost není zřejmá na první pohled. Mnohé problémy se ukážou až časem, ale i tak se dají vyřešit. Jak se zařídit, aby bylo riziko komplikací co nejmenší, a jaká jsou opatření pro ochranu kupujícího?

Důkladná prohlídka před koupí

Základem všeho je opravdu důkladná prohlídka bytu či domu před samotnou koupí. Nebojte se pozvat si odborníka, který přesně ví, co má sledovat a kde se mohou ukrývat problémy. I přes sebevětší snahu a odborné oko se však mohou objevit nedostatky, které se projeví až časem.

Záruky zakomponované do smlouvy

Smlouva o prodeji nemovitosti je často přetahovanou mezi kupujícím a prodávajícím. Prodávající se bojí poskytnout hodně záruk a kupující se je naopak snaží vyžadovat. Proto makléři z realitní kanceláře Pubec doporučují nechat si připravit takovou smlouvu, kde bude uveden stav nemovitosti a záruky na potenciálně problematické části budovy. Dobré je vybavit se pořádnou smlouvou hlavně v případech, kdy se jedná o rekonstruované bydlení, kdy jsou použité materiály a technologie přímo v záruce. Může se jednat přímo o faktické závady, jako je špatný stav střechy, případně i právní záležitosti, jako je běžící nájemní smlouva. Celkově riziko problémů snížíte i díky spolupráci s vybranou realitní kanceláří, kde se v podobných situacích vyznají.

Uplatnění skrytých vad ve lhůtě pěti let

Vrůstající poptávka po nemovitostech, kdy vidíme například zvýšený zájem o byty v Plzni, vedla k tomu, že lidé často koupili byt bez potřebných záruk a důsledného rozmýšlení. Časem se objevily závady, o kterých je předem nikdo neinformoval. Skryté vady musí kupující uplatnit do pěti let od zakoupení nemovitosti, jinak má jejich vymáhání jen malou naději na úspěch.