Elektřina proti teplé vodě: Jaké podlahové vytápění je lepší?

Jakmile jednou zažijete komfort podlahového topení, okamžitě se do něj zamilujete. Teplá podlaha přijde vhod především v období, kdy za okny řádí třeskuté mrazy –  není nic příjemnějšího, než šlapat bosou nohou po hřejivém povrchu. Navíc nejde o cenově nedostupnou záležitost, jak tomu bylo ještě relativně nedávno. Systémy podlahového topení zlevnily a pořizuje si je stále více lidí. Ale jak se rozhodnout mezi elektřinou a teplou vodou? Nepřestávejte číst a dozvíte se specifika obou variant.

Když podlahu prohřívá elektřina

Systém elektricky vytápěné podlahy funguje na bázi odporových kabelů nebo rohoží napojených na elektrickou síť. Oproti běžnému elektrickému vytápění jsou topné kabely úspornější i praktičtější. Instalatéři Jihlava z řemeslnického cechu EKOMPLEX vysvětlují, že k přeměně elektrické energie na tepelnou dochází v odporovém topném jádru. Teplo se následně šíří z topného kabelu a prohřívá betonovou podlahu. Z ní se dostává do prostoru místnosti.

Když podlahu prohřívá teplá voda

Systém teplovodního podlahového vytápění se skládá z topných trubek (mohou být měděné i plastové), které mohou být zality cementovým potěrem přímo nad tepelně-akustickou izolací. Instalatér Jihlava vidí v tomto řešení výhodu v podobě dokonalého obalení trubek. Při tzv. suchém vytápění se trubky naskládají do prefabrikovaných desek, což není tak výhodné z hlediska přenosu tepla.

Obojí má své výhody

Jak systémy fungují, již víte, ale pro jaký systém se rozhodnout? Elektrické podlahové vytápění je zpočátku levnější, ale provoz je naopak dražší. Za elektřinu lze sice ušetřit využíváním zvýhodněné sazby, ale provozní náklady nikdy nebudou tak nízké, jako v případě teplovodního vytápění. Za zmínku však stojí možnost vytápění libovolné místnosti, což teplovodní varianta neumožňuje. Topenáři Jihlava doporučují elektřinu do místností, ve kterých je vytápění podlahy vyžadováno jen na kratší časový úsek a nikoliv po celý den.