Elektroinstalace polopatě – proč (ne)jsou hliníkové rozvody časovanou bombou?

Hliníková elektroinstalace byla v 70. a 80. letech minulého století instalována všude tam, kam jen to šlo. Do nově rostoucích paneláků i rodinných domů. Důvodem byla zejména jejich cena. Jenže… I když se na elektrických rozvodech tenkrát hodně ušetřilo, teď straší miliony lidí po republice. Proč?

building, renovation, technology, electricity and people concept – two builders with tablet pc computer working with electricity indoors

Životnost panelových domů byla plánována na 30 až 40 let

Při výstavbě nových panelových domů se počítalo s tím, že v obstojné kondici vydrží zhruba 30 až 40 let. A právě teď přichází chvíle, kdy je potřeba zrekonstruovat jejich „vnitřnosti“. Vyměnit prohnilé stoupačky, topení a zrekonstruovat elektroinstalaci. Ve většině paneláků, rodinných domů a řadovek totiž ještě stále „straší“ hliníkové rozvody.

Hliníkové elektroinstalace se rozpadají

Současné normy instalaci hliníkových rozvodů nedovolují. Mají totiž dvě zásadní nevýhody:

  • dráty postupem času ztrácí kontakt v zásuvkách, zahřívají se a hrozí požár
  • dráty jsou křehké a je možné je ohnout jen párkrát, než se zlomí a elektroinstalace přestane fungovat

Zabránit problémům s hliníkovými rozvody se dá jen pravidelnou údržbou celé elektroinstalace. Každých 5 let otevřít všechny zásuvky a rozvodnou skříň a dotáhnout spoje.

Elektrická síť v bytech je navíc velmi přetížená. V době instalace totiž nikdo nepočítal s tím, že se v domácnosti bude využívat tolik elektrospotřebičů. A tak není v bytě ve většině případů ani tolik zásuvek, kolik bychom potřebovali. To se řeší rozdvojkami nebo prodlužovačkami se třemi a více zásuvkami. Takovou zátěž ale síť neunese a to vede k častým výpadkům jističů.

Možnému požáru zabráníte výměnou elektroinstalace

Bohužel, vadná hliníková elektroinstalace vás na svůj špatný stav ničím neupozorní a bez varování může začít hořet. A tak se může stát, že jednou přijdete z práce a nebudete mít kde bydlet. Proto je dobré, nechat stav své elektroinstalace prověřit odborníkem. Na elektřinu jsou profíci u E-BEST. Na základě revize elektroinstalace navrhnou nejlepší řešení a postarají se o váš klidný spánek.

www.ebest.cz