Jaké druhy elektroinstalačních krabic lze běžně sehnat do domácnosti?

Bez elektroinstalačních krabic by byla každá domácí síť víceméně jenom obrovským neřiditelným chaosem. Funguje totiž jako spolehlivý pořadač pro jednotlivé obvody, a navíc často obsahuje i mnohé aktivní prvky ochrany a prevence bezpečnosti.

Důležité ale je, že elektroinstalační krabice nejsou rozhodně jenom jednoho jediného druhu. Máme desítky různých druhů, které mohou fungovat nejen jako rozvodné krabice, ale dokonce i jako krabice pro jednotlivé elektrotechnické komponenty. Pojďme se nyní společně podívat na to, jaké nejčastější druhy můžete do domácnosti běžně sehnat.

Speciální protipožární krabice

Protipožární krabice se používají na konci elektrických obvodů, respektive v jejich rozdvojení ve stěnách. Mají typický tvar kruhovité misky, akorát se dělí podle platných pravidel podle barvy. Zatímco klasické krabice jsou vyrobeny z šedavého plastu, tak jsou protipožární krabice z plastu výrazně červeného.

Jak je jasné už podle názvu, tak se jedná o krabice, které jsou bezpečnější variantou, jinak obyčejných rozvodů. Nejsou zcela odolné proti požáru, ale jejich materiál vykazuje několik důležitých vlastností. Zaprvé má rozhodně zvýšenou odolnost vůči jakémukoliv druhu žáru, a v moment kdy už nadále nebude schopná vydržet žár, tak neuvolňuje při hoření žádné toxické látky.

Krabice se speciálními úchyty do různých materiálů

Kdykoliv zavádíte elektřinu do klasického zdiva jakéhokoliv druhu, tak nemusíte zařizovat nic zvláštního. Nepotřebujete žádné zvláštní hmoždinky, šrouby a také samotné elektroinstalační krabice jsou zde naprosto v pořádku. Druhým případem jsou ale takové materiály, ve kterých je potřeba kvůli jejich vlastnostem zaměřit větší pozornost na správnou technologii uchycení.

Typickými příklady mohou být materiály, které například trpí mnohem větším lámáním, nebo je potřeba zvláštních přizpůsobení při instalaci. Mezi nejkřehčí materiály patří například sádrokarton nebo dřevotříska. Naopak jeden ze specifických materiálů v tom ohledu, jak mohou být umístěny elektronické obvody, je dřevo. Běžné instalační krabice do sádrokartonu, polystyrenu a dalších podobných materiálů například disponují přídavnými úchyty, aby se v měkkém materiálu drželi lépe.