Jak na renovaci starého nábytku

Pokud potřebujete nový kus nábytku a nemáte peněz nazbyt, ještě předtím než půjdete do obchodu s novým nábytkem koukněte na vaší půdu, nebo půdu babičky. Možná že tam ulovíte kousek, který je malým pokladem a potřebuje jen trochu péče.

Pusťte se do díla

Pokud takový kus nábytku skutečně objevíte, nejspíše bude zaprášený a zakrytý silnou vrstvou laku. Ten je potřeba odstranit, proto nábytek omyjte, kupte nátěr požírající barvu a počkejte, co se starým lakem stane, pokud bude příliš silný, můžete vyzkoušet metodu opalování horkovzdušnou pistolí. Někdy se pod samotným lakem ukrývá hned několik vrstev, takže budete muset celý proces několikrát opakovat.

Je dost možné, že narazíte i na lak, se kterým si ani horkovzdušná pistole neporadí a pak přichází na řadu vibrační či pásová bruska, se kterou můžete odstranit lak na velkých plochách. Problém však představují nejrůznější kouty a prohlubně v zdobení a lištách.

Vše podle gusta

Pokud se vám podaří starý kus nábytku dostat ze starého laku, doporučujeme dřevo přebrousit, sundat veškeré staré kusy, které jsou napadeny červotočem a nahradit je novým dřevem. Odrezte veškeré panty, úchytky, popřípadě je nahraďte novými kusy. Pokud je celý kus nábytku napaden červotočem, ošetřete jej nátěrem, který jej před tímto škůdcem ochrání.

Následně dřevo ještě jednou přebruste jemným smirkem a ošetřete jej nátěrem dle libosti, Pokud chce zachovat patinu a krásu dřeva, které jste objevili pod silnou vrstvou laku, pak využijte čistou bezbarvou lazuru, kterou si můžete případně ladit do nejrůznějších odstínů. Pak již jen stačí vše smontovat dohromady a máte staronový kus nábytku, který rozhodně udělá ještě velké množství parády.