Kdy začít stavět terasu? Právě teď!

Rodinný dům si lze jen těžko představit bez terasy. Právě ona je jakýmsi spojením se zahradou. Dá se využít pro lenošení, můžete na ní posnídat nebo povečeřet při západu slunce. Také sníte o té své? Je nejvyšší čas pustit se do její výstavby, ať si ji letos ještě stihnete užít.

Šikovný kutil si zvládne terasu postavit i svépomocí, není to zase tak náročná ani finančně nedostupná záležitost.

Jak přestane mrznout, můžete začít s výstavbou

Obvykle se terasy pokládají na betonové desky, případně se do betonu zapouští aspoň patky. Alternativou jsou pak zemní nerezové vruty s konstrukcí. Dnes sice existují mrazuvzdorné betony, spousta lidí má však zažitý názor, že v zimě by se nemělo betonovat, protože směs v mrazech nedokáže pořádně vytuhnout. Počkejte tedy na konec mrazů a pusťte se do díla. A pokud ještě v noci bývá mrazivo, někdy ostatně mrzne ještě v dubnu či květnu, zatím se zabavte výběrem toho správného materiálu, ať už pak všechno běží jako po másle.

Kouzelné a levné jsou dřevěné terasy

Na výběr je sice mnoho materiálů, avšak tím nejpopulárnějším je každopádně dřevo. Působí přírodně, takže se hodí snad do každé zahrady, a navíc je nejlevnější na pořízení. Na kvalitě mu to nicméně neubírá, nezapomenete-li na vhodnou povrchovou úpravu, budou prkna odolná vůči vodě i hmyzu a nebudou vyžadovat příliš údržby.

Toužíte-li po českém dřevě, dobrou volbou je modřín s vysokým obsahem pryskyřice, jež chrání dřevo. Z exotických dřevin se hojně používají cumaru, massaranduba a bangkirai.

Nejste-li si výběrem materiálu jistí, pročtěte si například text Z čeho vyrobit terasu? Osvětlí vám výhody i nevýhody dřeva.

Kde začít? Nastudujte si základy

Dobře, chcete terasu. Co teď? Nejdříve si nastudujte základy, podle toho zhodnotíte, zda se do stavby pustíte sami, nebo si raději najmete odborníky. I při najmutí odborníků se hodí, když trochu víte, o co jde, a dokážete si udělat představu, jestli vám montážní firma náhodou neříká nesmysly. Začněte na Gardina.cz, kde najdete opravdu řadu informací o stavbě terasy.