Jak odlišit vaši pergolu od ostatních? Materiálem nebo tvarem

Moderní pergoly nemusí být jen klasická kostky. Díky širokému množství materiálů si můžete vyhrát jak s tvary, tak s dalšími prvky vzhledu.

Moderní pergoly sází nejen na zavedené geometrické tvary. Čím dál více zákazníků má totiž zájem o zvláštní a elegantní tvary, které by odlišily jejich zahradu a pergolu od klasické městské nebo vesnické šedi. V následujících řádcích vám tedy ukážeme, jak si můžete vaši pergolu vylepšit i vy.

Použijte dobrý materiál

Volbou materiálu to všechno začíná. Moderní pergola se tradičně staví především z hliníku nebo plastu, ale řada zákazníků stále nepohrdne ani dřevem. Věděli jste ale, že pro netradiční tvary se hodí především ocel? Ta je totiž dobře tvárná a udržuje si svoji pevnost i ve specifických tvarech. Na první pohled navíc vůbec nepůsobí těžkopádně, což je rozhodně velké plus.

Velice originální a elegantní tvary ale můžete vytvořit i z plastu. Stačí si jen předem určit, jak by vlastně měla vaše moderní pergola vypadat, a následně si nechat vyrobit základy specifických tvarů. Počítejte ale s tím, že se vám specificky tvarovaná pergola prodraží. Možná tedy není od věci zamyslet se nad tím, jestli není lepší raději vsadit na kombinaci vhodných materiálů a pokusit se odlišit i jinak než tvarem.

Odlište se střechou

K tomu vám může pomoct například střecha. Pokud si postavíte pergolu klasických geometrických tvarů, pak vám vlastně příliš mnoho možností, jak se odlišit, nezbývá. Střechu můžete postavit například ze skla, které poskytne celé pergole vzdušnost. Sáhnout ale můžete například po polykarbonátových střechách, které je možné v případě potřeby stáhnout nebo zase roztáhnout. Jde o praktické a zároveň krásné řešení v jednom balení.

Odlišit se můžete i s pomocí rostlin. Vytvořte takovou pergolu, po které se bude šplhat keř do té doby, než ji celou obroste. Pak o tento keř stačí jen pečovat, aby byl dostatečně hustý a dobře živený. Zelené pergoly jsou trendem moderní doby, proč je tedy nevyzkoušíte také?