Jak se vypořádat s dřevěným odpadem?

Vyhazujete staré skříně, měníte stará dřevěná okna, dveře, nebo dřevěnou podlahu? Zbyde vám velké množství dřevěného odpadu a než abyste jej odložili do dílny, za dům, nebo do garáže, rovnou se jej zbavte. Zde vám poradíme jak na to.

Ti, kdo mohou, se zbavují starého dřevěného odpadu tak, že jej přes léto spálí. Toto řešení ovšem není vhodné pro všechny typy dřevěného odpadu. Dřevo pokryté barvou nebo jinak chemicky ošetřené dřevo buďto pořádně nehoří, nebo je při spalování příliš cítit. Navíc velké dřevěné desky, například staré skříně nebo dveře, musíte nejdříve nějak rozdělit pro lepší spálení, a to vám zabere ještě více času a námahy. Ideálním řešením jak se zbavit dřevěného odpadu je objednat si kontejner, všechno do něj naložit a nechat odvézt.

Co je dřevěný odpad?

Dřevěný odpad rozhodně není vše, co je dřevěné. Dřevěný odpad tvoří především stavební zbytky, okenní trámy, palety, starý nábytek, dřevotřískové desky nebo silné surové klády a větve.

Do dřevěného odpadu patří:

  • Dřevotříska (laminovaná i dýhovaná).
  • Palety a další dřevěné obaly.
  • Stavební dřevo (například trámy, desky, prkna, rámy oken…).
  • Surové kmeny nebo špalky.

Do dřevěného odpadu nepatří:

  • Okna a dveře se skleněnou výplní.
  • Piliny, hobliny, shnilé dřevo a další dřevěný odpad.
  • Znehodnocené dřevo (ošetřené nebo znečištěné látkami).
  • Větve stromů nebo keřů (včetně vánočních stromků).

To ale neznamená, že to, co do dřevěného odpadu nepatří, to nemůžete vyhodit. Při objednávce kontejneru od specializované firmy rovnou sdělte, jaký typ odpadu máte. Firma vám ráda poradí se způsobem roztřídění anebo vám rovnou pomůže.

Kontejner na dřevěný odpad

Přistavění kontejneru na dřevěný odpad je optimálním řešením, jak se vyhazovaného dřeva rychle a levně zbavit. Kontejner na dřevěný odpad může mít od 3 do 15 kubíků a jeho přistavení stojí rámcově 2 000 Kč. Firma vám kontejner přistaví na domluvený čas, po naplnění jej zase odvezeme a následně odpad ekologicky zpracuje dle platné legislativy o odpadech.