Jakou kávu vybrat do kávovaru a jak postupovat v její přípravě?

Preferujete raději jemnější chuť nebo vás lákají ovocné podtóny s jemnou kyselinkou? Pokud vybíráte kávu do kávovaru, pomůže vám náš průvodce.

Důležitá je čerstvost

About Coffee: U výběru zrnkové kávy je třeba sledovat časový úsek mezi dnem pražení a dnem, kdy z ní budete připravovat kávový nápoj. Chuť kávy však ovlivňuje mnoho dalších proměnných.

Výběr podle profilu pražení

Důležitou roli pro chuť kávy hraje profil pražení. Čím světleji je káva pražená, tím bude kyselejší a ovocnější. Tmavá zrna jsou naopak více hořká. Káva z kávovaru má svá specifika, a to především vlivem použitého tlaku, pod kterým prochází voda mletou kávou. Pokud stejnou kávu připravíte různými způsoby, vždy docílíte různých chuťových vlastností.

Kromě způsobu pražení hraje důležitou roli také původ kávy. Některá zrna mají díky regionu vyšší aciditu, jiná jsou díky podmínkám téměř nekyselá. Vyšší kvalita kávy se dá očekávat tam, kde je známý její původ. Výběrová káva nese bodové hodnocení SCA nad 80 bodů.

Zpět k přípravě domácí kávy

Obecně lze tvrdit, že káva arabica je kvalitnější než robusta. Arabica má oproti robustě nižší podíl kofeinu a je chuťově bohatší s vyšším obsahem cukru. Robusta je snazší na pěstování a díky tomu je cenově dostupnější.

Aby byl výsledný šálek kávy přesně podle vašich představ, je třeba vyzkoušet několik druhů káv a vybrat si tu, která vám příjemně voní i chutná. Pro přípravu kávy je třeba používat filtrovanou vodu, ta totiž nemění chuť kávy a je šetrná i ke kávovaru.

Péče o kávovar hraje klíčovou roli při přípravě kávy

Aby káva chutnala vždy stejně dobře, je třeba dbát na pravidelnou údržbu kávovaru. U modelů po záruce doporučujeme provádět servis a čištění každé 1 – 2 roky v závislosti na četnosti použití přístroje.

O servis a opravy kávovarů se postarají naši technici ve Zbůchu u Plzně. Kávovar u vás zdarma v Plzni a okolí vyzvedneme nebo nám jej můžete poslat kurýrem. Zdarma jej napojíme na diagnostiku a případné závady vám i s cenovou nabídkou zavoláme. Běžný servis zahrnuje odvápnění celého přístroje, seřízení mlecího mechanismu a dávkovače kávy, výměnu těsnění a závěrečnou tlakovou zkoušku.