Je lepší zděný nebo nerezový komín?

Komín je naprosto nezbytnou součástí každého vytápěcího systému. V tomto článku vám proto ukážeme, jaký typ komína je pro váš dům vhodný.

Přemýšlíte nad tím, jaký komín vlastně zvolit? Pokud ano, tak jsme si pro vás připravili článek, v němž vám všechny výhody a nevýhody obou řešení představíme. Čtěte dál a dozvíte se víc.

Cihelný komín

Zděný komín patří mezi náročnější, ale více estetická řešení. Cihelný komín je často složen z šamotové vložky, tepelné izolace a keramické tvarovky obvodového pláště, která vnitřní komínovou soustavu ještě více crání. Jelikož má zděný komín poměrně vysokou hmotnost, vyžaduje nosný základ a jeho montáž je o něco náročnější než u nerezového komínu.

Na druhou stranu ale poskytuje dodatečnou bezpečnost, a to právě díky keramickému obvodovému plášti a zadnímu odvětrání. Nabízí také elegantní vzhled, který ocení nejen milovníci moderních exteriérů. Cihlové komíny se navíc mohou pochlubit delší životností, která často překračuje i 30 let.

Nerezový komín

Nerezový komín je vhodnou alternativou ke zděnému komínu. Jedná se o systém, který je krytý pláštěm a vložkou z nerezového plechu. Má nižší hmotnost než zděný komín, proto nevyžaduje nosný základ. Jeho montáž je navíc výrazně jednodušší. V podstatě je potřeba jen spojit několik částí komína dohromady. To znamená, že práce na tomto komínu budou velice rychle hotové.

Nerezové komíny navíc nabízí vzdušnější a modernější vzhled, ten je ovšem možný vyřešit i u zděného komínu v nadstřešní části. Oproti zděnému komínu se ale ten nerezový může pochlubit nižší cenou a zpravidla nižší životností. Ta se v průměru pohybuje kolem patnácti let. Pokud se ale o něj budete dobře starat, může vám vydržet i mnohem delší dobu. Vše záleží především na intenzitě vytápění.