10 drobností, při kterých můžete doma šetřit vodou

Kolik vody vaše domácnost ročně spotřebuje? Máte alespoň přibližnou představu nebo právě vybíháte pro poslední fakturu? Bez ohledu na to, do kterého z těchto scénářů spadáte, nelze popřít, že voda je jedním z našich nejcennějších zdrojů a je třeba ji chránit a spotřebovávat ji minimální množství. Na druhou stranu si ale budete chtít dopřát komfort. To je jasné. Jak na to, abyste nespotřebovali více vody než je nezbytně potřeba, a zároveň si dopřáli vše, co si zasloužíte? Přinášíme 10 užitečných rad do domácnosti, díky kterým ušetříte.

  1. Zkraťte dobu sprchování o 1 až 2 minuty. Ušetříte a přitom to na svém komfortu skoro ani nepoznáte. Například při desetiminutovém sprchování se spotřebuje v průměru 80 litrů vody. Zkrácením na 8 minut ušetříte až 600 litrů za měsíc.
  2. Zkontrolujte všechny kohoutky ve vaší domácnosti. Neprotékají? Pokud ano, opravte je. Protékající kohoutek váš může vyjít pěkně draho.
  3. Pokud máte vanu, sprchujte se raději v ní. Vodu, kterou spotřebujete, můžete snadno zachytit a později využít například pro splachování toalety.
  4. Nainstalujte na všechny vodovodní kohoutky perlátory. Ty dokážou vytékající vodu provzdušnit a usměrnit, takže jí nespotřebujete tolik jako bez nich. Instalace perlátorů na všechny kohoutky vás bude stát pár stovek, ale ušetří vám několik tisícikorun ročně.
  5. Když si čistíte zuby nebo mydlíte ruce, jednoduše vypněte vodu. Je to snadné a ušetří to pár litrů, které by odpadem protekly jen tak pro nic za nic.
  6. Také čekáte dlouho, než odteče studená voda a začne téct teplá? Kolik vody asi mezitím odteče bez užitku? Zachyťte ji do nádoby a později použijte třeba pro zalévání květin.
  7. Při výběru nové pračky nebo myčky nádobí se nezajímejte pouze o spotřebu elektrické energie, ale také o spotřebu vody. Ta může být u některých modelů opravdu vysoká.
  8. Pokud chcete mýt nádobí ručně nebo nemáte doma myčku, napusťte si dřez a myjte nádobí v něm. Ve srovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetříte opravdu hodně litrů vody.
  9. Pro zalévání plodin na zahradě si nachytejte do sudu dešťovou vodu.
  10. Pokud jedete například na dovolenou nebo se chystáte být z jiného důvodu delší dobu mimo domov, zavřete hlavní kohout. Budete mít jistotu, že nebude nikde nic protékat.