10 drobností, při kterých můžete doma šetřit vodou
2 února, 2023
Rady & tipy
Kolik vody vaše domácnost ročně spotřebuje? Máte alespoň přibližnou představu nebo právě vybíháte pro poslední fakturu? Bez ohledu na to, do kterého z těchto scénářů spadáte, nelze popřít, že voda je jedním z našich nejcennějších zdrojů a je třeba ji chránit a spotřebovávat ji minimální množství. Na druhou stranu si ale budete chtít dopřát komfort. To je jasné. Jak na to, abyste nespotřebovali více vody než je nezbytně potřeba, a zároveň si dopřáli vše, co si zasloužíte? Přinášíme 10 užitečných rad do domácnosti, díky kterým ušetříte.
- Zkraťte dobu sprchování o 1 až 2 minuty. Ušetříte a přitom to na svém komfortu skoro ani nepoznáte. Například při desetiminutovém sprchování se spotřebuje v průměru 80 litrů vody. Zkrácením na 8 minut ušetříte až 600 litrů za měsíc.
- Zkontrolujte všechny kohoutky ve vaší domácnosti. Neprotékají? Pokud ano, opravte je. Protékající kohoutek váš může vyjít pěkně draho.
- Pokud máte vanu, sprchujte se raději v ní. Vodu, kterou spotřebujete, můžete snadno zachytit a později využít například pro splachování toalety.
- Nainstalujte na všechny vodovodní kohoutky perlátory. Ty dokážou vytékající vodu provzdušnit a usměrnit, takže jí nespotřebujete tolik jako bez nich. Instalace perlátorů na všechny kohoutky vás bude stát pár stovek, ale ušetří vám několik tisícikorun ročně.
- Když si čistíte zuby nebo mydlíte ruce, jednoduše vypněte vodu. Je to snadné a ušetří to pár litrů, které by odpadem protekly jen tak pro nic za nic.
- Také čekáte dlouho, než odteče studená voda a začne téct teplá? Kolik vody asi mezitím odteče bez užitku? Zachyťte ji do nádoby a později použijte třeba pro zalévání květin.
- Při výběru nové pračky nebo myčky nádobí se nezajímejte pouze o spotřebu elektrické energie, ale také o spotřebu vody. Ta může být u některých modelů opravdu vysoká.
- Pokud chcete mýt nádobí ručně nebo nemáte doma myčku, napusťte si dřez a myjte nádobí v něm. Ve srovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetříte opravdu hodně litrů vody.
- Pro zalévání plodin na zahradě si nachytejte do sudu dešťovou vodu.
- Pokud jedete například na dovolenou nebo se chystáte být z jiného důvodu delší dobu mimo domov, zavřete hlavní kohout. Budete mít jistotu, že nebude nikde nic protékat.