Kde najít odvzdušňovací ventil a jak ho použít?
Vzduch je nepřítelem číslo jedna každého radiátoru. Pokud ho chcete dobře ohřát, budete ho muset pravidelně odvzdušňovat.
Kde provést odplynění?
Velkou nevýhodou vody, tedy alespoň z pohledu topení, je její velká jímavost plynů. Při napouštění otopných soustav navíc dochází ke stlačování vzduchu a růstu tlaku, který působí na vodní hladinu. Vzduch se tak ve vodě rozpouští a způsobuje problémy. Poznáte to během topení, když se radiátory tak rychle nerozehřejí. Někdy ani nedosáhnou takové teploty, na kterou jste zvyklí.
Je tedy jasné, že pokud chcete soustavu udržet v chodu a ušetřit náklady, potřebujete se plynů zbavit. Nejčastěji se odplynění provádí v nejvyšších místech soustav (stoupající potrubí, otopná tělesa). Zapomínat byste neměli ani na další části. Péči věnujte především čerpadlu, rozvaděčům tepla a horní části kotle.
Jak odvzdušnit otopnou soustavu?
Nejjednodušším způsobem, jak se plynů v potrubí zbavit, je automatický odvzdušňovací ventil. Ne každý k němu má přístup. Na radiátorech ale tradičně naleznete manuální odvzdušňovací ventil. Stačí pouze sehnat klíček nebo šroubovák příslušné velikosti, uvolnit a počkat, než veškerý plyn z radiátoru vyprchá.
Automatický odvzdušňovací ventil se instaluje zpravidla na potrubí a radiátory. Může být připojen na stoupající potrubí, ale i na ležaté. Díky své větší kapacitě se využívá především v rozsáhlých vytápěcích systémech. Někdy se s ním ovšem setkáte i v těch menších.
Automatický odvzdušňovací ventil i ten manuální se pak připojuje k potrubí a radiátorům závitem. Aby plnily svoji funkci, musí být dobře dotaženy. Při jakékoliv skulince či netěsnosti by dovnitř mohl pronikat vzduch. A to je přesně to, co nechcete.