Koupelna s bezbariérovým přístupem

Lze dosáhnout bezbariérové koupelny aniž by byla omezena její funkčnost? Nejde jen o přizpůsobení koupelnového vybavení pro lidi na invalidním vozíčku, ale také pro důchodce a lidi, kteří mají omezenou pohyblivost. Je potřeba zvážit všechny možnosti, neboť na každého číhá nebezpečí jinde. Pro někoho může být problémem kluzká podlaha, jiný se těžko dostává přes okraje do hlubší vany.

Pro všechny tyto lidi je v první řadě důležité, aby koupelna měla velký prostor, kde mohou snadno manipulovat s invalidním vozíkem, kde je možná instalace různých držáků, madel, apod. Je nutné myslet na detaily i v případě vypínáčů světel, dostupnosti oken a dalších věcí. Samozřejmostí je přizpůsobení koupelnového nábytku, aby se hendikepovaní lidé dostali k policím, skříňkám, dokázali zajet s vozíkem pod umyvadlo, k vaně nebo ke sprchovému koutu. U lidí se zrakovým postižením hrozí pád na kluzké podlaze. Proto je dobré podlahu opatřit nějakým neklouzavým povrchem, případně si pomoci formou protiskluzových podložek.

Je-li ta možnost, doporučujem volit větší prostor pro sprchování. Sprchové dveře se instalují tam, kde je sprchový kout řešený jen nějakou příčkou, kterou se oddělí část koupelny. Pak se vše obloží a dostanete super místo, kam se dostane postižený člověk i s vozíkem, pouze se s pomocí madel přesuně na sedátko, kde se může v klidu osprchovat. Zde nezapomeňte přizpůsobit ruční sprchu s pákovým ovládáním co nejblíže k sedátku, aby jí měl člověk co nejvíce při ruce a mohl s ní volně manipulovat.

Kdo nedá dopustit na vanu, měl by také myslet na vanové zástěny, aby bylo co nejméně vody na podlaze. Zde bude kromě toho největším problémem i vylézání z vany. Okraje vany bývají vyšší, proto se opět hodí instalovat nějaká madla a držáky. Pro lepší komfort lze do vany dokoupit sedátko s odkládácím místem pro hygienické potřeby.

Možná to pro někoho nebude levná koupelna, důležitější ale bude to, aby se v ní dotyčný snadno pohyboval a měl vše při ruce.