Stěhovací firmu, nebo svépomocí?

Čeká vás stěhování a vy přemýšlíte, zda zvolit stěhovací firmu nebo raději stěhování na vlastní pěst? Obě varianty mají své výhody a nevýhody. A jak si tedy vybrat? Položte si následující otázky, díky kterým si ujasníte, co bude pro vás nejlepší řešení. Zjistěte, za jakých situací to zvládnete úplně sami a kdy je lepší se obrátit rovnou na specializovanou stěhovací firmu.

Jak bude stěhování náročné?

Náročnost stěhování je rozhodně jedním z hlavních kritérií, které byste měli vzít v potaz. Stěhování na vlastní pěst určitě zvládnete, pokud stěhujete malé množství věcí. Pokud však stěhujete ohromné množství věcí, pak už stojí za uváženou, zda nezvolit raději stěhovací firmu. Dále vezměte v potaz dálku, kam se stěhujete. Stěhujete se v rámci jednoho města nebo přes celou Českou republiku či dokonce do zahraničí? Pro delší trasy určitě sáhnete po stěhovací firmě, která se vyplatí nejen finančně, ale i časově.

Kolik máte času?

Čas je jedním z dalších kritérii. V případě, že máte dostatek času a k tomu ještě vlastníte velkou dodávku, pak není téměř co řešit. Zvládnete to určitě sami. Pokud vás však tlačí čas, tak raději vyberte stěhovací firmu, která oproti vám disponuje dostatkem lidí a stěhování jí nebude trvat déle než několik hodin.

Máte dostatek fyzické síly?

Pokud jste rozhodnuti zvládnout stěhování na vlastní pěst, tak se určitě zamyslete nad tím, zda disponujete dostatkem fyzické síly. Zamyslete se také nad tím, zda máte dostatek spolehlivých přátel, kteří vás neodmítnou na poslední chvíli. Nezapomeňte vzít v úvahu, jak těžké věci vlastníte. Pokud máte klavír či nějaký těžký nábytek, je potom vhodnější zvolit stěhovací firmu, která je na tyto situace připravena. Pro stěhování těžkých břemen je vždy nejvhodnější vybrat profesionály.

Spočítali jste si všechny náklady?

Posledním kritériem pro správné rozhodnutí je třeba vzít v úvahu celkové náklady. Není tajemstvím, že peníze jsou často hlavním rozhodujícím kritériem. Často se tvrdí, že stěhovací firmy jsou nákladnější než stěhování svépomocí, ale nenechte se mýlit. Řada lidí totiž nezapočítává všechny náklady.

V případě stěhování svépomocí je nutné zajistit krabice, věnovat svůj čas a případně si objednat větší auto. Dále hrozí možnost poškození věcí. To vše by mělo být zahrnuto do nákladů. Výhodou stěhovací firmy je, že má pojištění proti případnému poškození věcí. Naopak u stěhovacích firem si nejvíce dejte pozor na příplatky. Některé stěhovací firmy nabízejí cenovou kalkulaci zdarma, tudíž budete vědět cenu předem.