Kouzlo zimní zahrady

Zimní zahrada je výjimečným místem ve vašem domově. V době třeskutých mrazů můžete být i tak obklopeni zelení a mít pocit, jako byste byli téměř venku.

Co to je?

Zimní zahradou se myslí prosklená veranda či jiný prostor a velkým množstvím oken, která nechávají prolínat pohodu domova s venkovní florou faunou. Jedná se o prostor, ve kterém můžete být i v zimním období obklopeni vaší zahradou, aniž byste opouštěli příjemné teplo domova.

Proto než začnete stavět dům, rozmyslete se, zda by pro vás nebyla zimní zahrada tím pravým řešením. Právě stavba zimní zahrady spolu s domem je tím nejjednodušším řešením, které budete později těžce dohánět.

Je taky dobré přesně vědět, co od své zimí zahrady očekáváte. Chcete aby více sloužila jako skleník, nebo spíše jako obytný prostor? Právě od toho se také bude odvíjet celý projekt. Velmi důležité je správné začlenění zimní zahrady do stavby. Doporučuje se co nejflexibilnější oddělení od samotného domu a to i v případě, kdy je zimní zahrada postavená coby rozšíření obytného prostoru. Nejjednodušší řešení tak jsou velké dveře, které jí umožní buďto úplné začlenění do domu, nebo vytvoření vlastního tepelného systému.

Výhody a nevýhody

Zimní zahrada má samozřejmě své velké výhody i nevýhody. Mezi jednoznačné výhody patří schopnost ušetřit až 50% veškerých výdajů na vytápění. A to díky schopnosti velkých prosklených ploch zachytávat sluneční paprsky a vyhřívat dům. Další velkou výhodou je možnost být neustále na čerstvém vzduchu.

Co je ovšem vždy velkou nevýhodou zimních zahrad, jsou vysoké finanční požadavky na její pořízení. Vždy počítejte s rozpočtem začínajícím minimálně na 100 tisíci korunách a výšek. Je vždy dobré si připlatit za kvalitu a bezpečnost a u zimní zahrady toto pravidlo platí dvojnásob.