Minimalismus i u vás doma. Co to vlastně je?
Ze všech stran v současné době slýcháme, jak je dobré sázet na minimalismus v interiérech. Jednoduchost, rovnováha – to jsou klíčové prvky minimalismu, díky němuž nebudete doma v obklopení nepotřebných věcí. Naopak budete žít v interiéru velmi příjemném, bez zbytečných rušivých věcí. No jen si to představte – záclony vlající na garnýžích, jen křeslo v rohu s pokojovou rostlinou a útulnost, která vás doslova lapí. Najednou se zařizování do stylu minimalismu nezdá jako špatný nápad, že ano?
Minimalismus není novinkou
V současné době se o minimalismu mluví jako o něčem, co je nové. Jenže minimalistické bydlení je s námi už dlouhé roky a také nám dlouhé roky „mluví” do bydlení. Zhruba po devatenáctém století, které bylo velmi opulentní, došlo k výraznému zjednodušování designu a také k celkovému zjednodušování architektury.
Prakticky od té doby se minimalismus drží v popředí. Lidé si ho zamilovali hlavně pro tu střídmost, kterou do domácností vnesl. Své označení nese zhruba od šedesátých let minulého století a drží se zkrátka a dobře dodnes.
Nezaměňujte minimalismus se skandinávským stylem
S příchodem velkého množství dalších stylů bydlení však dochází k zaměňování jednotlivých stylů. Minimalismus se například neprávem zaměňuje za skandinávský styl, který je však od onoho prvního zmíněného krapet jiný. Minimalismus na rozdíl od skandinávského bydlení má za úkol uklidňovat. Rozhodně zde není žádná snaha zapůsobit na emoce, což se o dřívějších směrech (nebo právě o skandinávském bydlení) říct úplně nemůže.
Všechno s jasným účelem
Když se podíváte na minimalistické bydlení, nenajdete v takových interiérech nic, co by nemělo svůj jasně stanovený účel. Zkrátka a dobře všechno má své místo, nic není v takových interiérech navíc. Zbytečnosti byste zde hledali jenom stěží.
Rozhodně zde nenajdete masivní secesní skříně, ale spíše jednoduché, jednobarevné zařízení, které umí opticky zvětšit prostor. A to se hodí nejen menším interiérům.