Oheň v zahradě

Plamen, tedy oheň, je živel, který v člověku vzbuzuje nejrůznější pocity. Jak se říká, oheň je dobrý sluha, ale špatný pán. Snad je to pozůstatek z dávných dob, kdy teplo ohně lidem poskytoval pocit bezpečí, příjemné teplo v zimním období a nebo prostředek, jak si uvařit nebo připravit jídlo.

Ohniště nemusí být jen v kempu

krb1

Dnes neexistuje zahrada, kde by se nenacházelo, byť jen provizorní, ohniště. Tak, jak ho známe je prostě jen vyhloubená díra do země. Na zahradě stačí okrouhlá prohlubeň o průměru 50-70 centimetrů s hloubkou do 30 centimetrů. Okraje ohniště obroubíme kameny, tím zabráníme nechtěnému šíření požáru mimo ohniště. Dno můžeme nechat volné nebo jej tak vydláždit vhodným kamením. Okolí ohniště musíme vybavit vhodným nábytkem na posezení. Židle a stůl by pro tento účel měli být z přírodního materiálu.

Venkovní krby

krb2

Chcete-li, aby venkovní krb dobře fungoval, měl by být postaven podle určitých zásad. Měl by málo kouřit a hodně hřát, nikoli naopak. Pro stavbu takových krbů platí samozřejmě přísnější pravidla. Hlavní podmínkou je správný a hlavně kvalitně provedený komín. Velikost komínu se odvíjí od velikosti krbu a prostoru, ze kterého vede. Zahradní krby mohou stát u stěny nebo úplně samostatně. V dnešní době je často vidět i krb, jako střed venkovního altánku. Všechny krby nemusí být zděné, ale například ze silnějšího plechu. Pakliže je požadavek, aby byl oheň vidět z obou stran, je pracovní postup taktéž odlišný. Člověk si může svůj krb vymodelovat přesně podle svých představ nebo využít již navržené krby z katalogu. Firem zabývajících se těmito stavbami je v současné době více než dost, stačí si jen vybrat. Zpravidla kompletace takového zahradního krbu nezabere více jak tři dny. Nejvíce času zabere tvrdnutí betonu, ale s tím už budoucí majitel a uživatel prostě musí počítat. Pokud chcete bydlet moderně, sledujte i technické novinky.