Imitace povrchů podlah

Dříve bylo všechno jednodušší. Nejenže jsme dokázali přehledné podlahové krytiny jednoznačně pojmenovat, ale také jim přisoudit vlastnosti, které je jasně předurčovaly pro to či ono použití v té či oné místnosti anebo právě naopak. Podlaha v koupelně?

Tam přicházely v úvahu pouze keramické dlaždice. Přáli jsme si do obývacího pokoje venkovský styl? Šlo to jedině s pravou masivní dřevěnou podlahou.

tile-273394_960_720

Toto jednoznačné zařazení se v posledních letech zásadně změnilo. Dnes se například nenabízejí jen parkety ve vzhledu pravého dřeva, stejně tak dobře to zvládnou i laminát, vinyl, dlaždice a korková podlaha. Dřevovláknité desky dosahují trvanlivosti a odolnosti vůči vodě jako dlažba.

Tenké vinylové podlahy jsou tak pohodlné jako měkký korek, a dokonce i vrstvené parkety můžeme v současnosti položit do koupelny. Motorem tohoto vývoje je, stejně jako v ostatním životě, sílící digitalizace výrobního procesu. Tak nabízí digitální tiskařská technika možnost vyčarovat brilantní obraz a vzor na téměř všech podkladových materiálech, a to od tradičních korkových povrchů až po moderní vláknité desky s laminátovým povrchem.

home-office-569153_960_720

Speciální výrobní postupy to zvládnou současně, tedy opatřit prvky k dekoraci vhodnou povrchovou strukturou, což ještě více zesílí jejich autenticitu. Jedním z nejlepších příkladů pro toto je vinylová podlaha „Floor in a box“, která vedle technické vyspělosti přichází také v nově nabízených podobách. Celkem je při šířce 22 cm navinuto a do krabice uloženo 20 m2. Z krabice se krytina odvíjí na podlahu zadní samolepicí stranou. „Nekonečné“ dílce o tloušťce 2,6 mm jsou s polyuretanovou vrstvou na horní straně obzvlášť odolné proti oděru. Dřevěné dekory s jejich povrchovou strukturou působí dojmem pravého dřeva.

Pokládání vinylové podlahy:

  1. Ochrannou fólii lepivé vrstvy odstraníme, teprve když už je role podlahoviny rozbalená. Dílce pevně přitiskneme na podklad
  2. Transportní krabice s rolí je vyměřena tak, abychom mohli dílcový pás uříznout na její horní straně. Krabici posuneme až ke stěně, pak nám to bude správně „pasovat“
  3. Přesný přířez u stěny provedeme k ní přiloženou lištou a lámacím nožem. Dílec pevně přitlačíme
  4. Pokud se dílcový spoj nachází uprostřed pruhu, necháme dílce přesahovat o několik centimetrů
  5. … poté je můžeme nožem a za pomoci úhelníku tzv. dvojitým řezem naprosto přesně odříznout.