Péče o bazén během léta: Aby z vody nebyla „hrachová polévka“
Do České republiky dorazila první vlna veder, kdo ještě nemá připravený bazén, jistě jej napustí během víkendu. Jak ale zajistit, aby se voda nekazila a vydržela dokonale průhledná až do podzimu, kdy bazény opět zazimujeme?
Čistění bazénu a vody
Základem péče o bazénovou vodu je průběžná filtrace hrubých nečistot. V první řadě záleží na vlastnostech vašeho bazénu – zejména na typu konstrukce a jeho rozměrech.
Malé bazény s nafukovacím límcem obvykle čistíme jednoduše síťkou, širší průměry mají instalovanou jednoduchou automatickou filtraci, případně závěsný skimmer a podobně. Jde zejména o zachycení plovoucího hmyzu, listí a obdobných nečistot. Ty jednak všeobecně nejsou příjemné při koupání, jednak mohou být i nebezpečné (štípnutí tonoucím se hmyzem), a jednak by uhynulí živočichové snižovaly kvůli biologickým procesům kvalitu vody.
Nečistoty usazené na dně opět čistíme buď jednoduše ručně s pomocí síťky, pokud máme bazén o malé hloubce a průměru, na větší a hlubší bazény použijeme vysavače, a to buď ruční napojené na sání filtrace, nebo robotické, které práci bez naší asistence zvládnou během několika desítek minut.
Péči o hrubé nečistoty samozřejmě pomůže i zastřešení bazénu, či zakrytování folií.
Bazénová chemie
Druhou neméně potřebnou složkou péče o vodu v bazénu je bazénová chemie. Velká část lidí se jí úmyslně vyhýbá, protože je zvyklá na vodu na veřejných plaveckých stadionech, kde je chemie z vody doslova cítit. Tam však dodržují přísné hygienické předpisy nutné vzhledem k obrovskému množství lidí, kteří ses ve vodě koupou.
V domácích podmínkách stačí chemie mnohem méně, navíc chlor můžete nechat na víkend odpařit. Zda dva dny se voda bez jeho přítomnosti rozhodně nezkazí, doplníme jej opět v neděli večer. Dlouhodobě je však chlor pro absolutně čistou vodu nezbytný, stejně jako udržování správné kyselosti vody.
Doporučený objem chemie lze testovat pomocí speciálních testerů, které lze zakoupit ve všech prodejnách s bazénovou technikou. Z bazénu odeberete malé množství vody a přidáte do ní pár kapek testeru. Dle zbarvení vody poznáte, zda máte přidat více chloru, nebo naopak počkat na jeho odpaření, a zda pro regulaci kyselosti použít přípravek pH+, či pH-. Po jednom bude voda kyselejší, po druhém zásaditější.
Pokud je voda ve vašem bazénu už sytě zelená, existují speciální přípravky pro rychlou nápravu. Na řasy pomůže přípravek zvaný vločkovač, po jehož nasazení se ve vodě vznášející nečistoty a řasy vysráží do „vloček“ a klesnou na dno, načež je budete moci snadno vysát. V bazénech o malém objemu je pravděpodobně lepší vodu kompletně vyměnit, je nutné si propočítat náklady na chemii vs. náklady na vodu.