Co platí na vlhkost v domácnosti?

Vlhkost je nepříjemná a také může mít negativní vliv na náš organismus. Proto je nutné s ní bojovat a pravidelně se ji zbavovat. Proč je vlhkost a vznikající plísně nutné odstraňovat a jak se vlhkosti v domácnosti zbavit? To se dočtete v našem článku.

Staré domy i novostavby

Vlhkost se v našich domácnostech objevuje velmi často a je jedno zda se jedná o starý dům  nebo novostavbu. V případě novostavby se je výskyt vlhkosti téměř pravidelností. Je to protože vnitřní omítka, malba a nátěry vysychají a to až dva roky. Také nová a kvalitní okna, která dobře těsní jsou jedním z důvodů, proč v novostavbě vzniká vlhkost.

Ve starých domech je příčinou vlhkosti většinou nedostatečná nebo zcela chybějící hydroizolace nebo netěsnící okna, která pouštějí do domu venkovní vlhkost. Dalším důvodem může být zatékání střechou.

Víte, jaká je správná hodnota vlhkosti v domácnosti?

Vlhkost sama o sobě není špatná, špatné je když je ji hodně nebo naopak málo. Proto je dobré pravidelně provádět měření vlhkosti. Jde to jednoduše pomocí vlhkoměru, který se dá běžně sehnat v obchodech. Velmi často je součástí teploměru.

Vlhkoměr velmi rychle určí kolik procent vlhkosti je v jeho okolí. Ideálním stavem je, když je vlhkost od 45 do 60 procent. Špatné je, když je překročená horní hranice, ale také když je vlhkost nižší než 45 procent.

Proč je vlhkost nebezpečná?

Vlhkost je jedním z důvodů, proč v našich domácnostech vznikají plísně, které mají na lidský organismus negativní účinky. Existuje asi 10 druhů plísní, které způsobují zdravotní problémy jako jsou záněty nosních dutin, průdušek nebo další nemoci dýchacího ústrojí. Plísně také vyvolávají alergie.

Plísně jsou také častými příčinami vzniku astmatu a nejvíce jsou náchylní na plísně malé děti, straší osoby a také lidé se špatným zdravotním stavem. V prostředí, kde se vyskytuje velké množství plísní pak lidé dostávají astmatické záchvaty, které jsou velmi nebezpečné.

Plísně a vlhkost nemají pouze negativní vliv na náš organismus, ale také na vybavení domácnosti. Zvýšená vlhkost dokáže zničit tapety, podlahu, koberec, ale také nábytek. Způsobuje nevzhledné fleky, černé skvrny a ničí materiál nábytku.

Plísně mohou být kdekoliv

Plísně se vyskytují všude tam, kde je vlhkost. Nejčastěji tak v pračce, sušičce, v kuchyni, ale také v hlíně pokojových rostlin nebo na podlahových krytinách, obkladech a okenních rámech. Plísně můžeme najít v tapetách i myčce na nádobí. 

Jak se vlhkosti zbavit?

Platí tři základní pravidla:

  • větrání,
  • odstranění zbytečných par,
  • používat vysoušeče,

Správné větrání není nijak složité. Je jen potřeba větrat pravidelně, zvláště pak v místnostech jako je koupelna, kuchyň a ložnice. Větrání má být krátké a časté a ideální je otevřít celé okno, “ventilačka” nestačí.

Druhý bod – odstranění zbytečných par, tím se myslí, že je nutné sušit prádlo mimo obývací plochu, ideálně v sušárně, na balkoně nebo alespoň na chodbě. Dále také při vaření používat digestoř, která nadbytečné páry odsaje. Dobré je také po každé sprše vyvětrat a ze sprchového koutu, zrcadla a podobně odstranit nadbytečnou vodu.

Nejzásadnějším pomocníkem v boji pro nadměrné vlhkosti jsou vysoušeče vlhkosti. ty se nastaví na požadovanou vlhkost a zbytek absorbují, vzduch zbaví vlhkosti a vypouští vysušený vzduch zbavený vlhkosti, který může opět na sebe navázat vodu.