Po schodech nahoru a dolu

Jak již napovídá nadpis tohoto článku, tentokrát se budeme věnovat schodišti v domě. Určitě to také znáte, dojdete po schodech do druhého patra a máte pocit, že je něco špatně. Například jsou schody nepohodlné, skřípají nebo se prostě jen bojíte po nich jít dál. Představa, že bychom tuto cestu měli absolvovat několikrát za den nás jistě optimismem nenaplní. Pokud je rodina vícečlenná včetně dětí nebo starších lidí, může to být do budoucna velký problém.

Nejsou schody jako schody

schody2

Nejčastěji se setkáváme se schodišti celodřevěnými. Je to totiž nejdostupnější a cenově nejpřijatelnější materiál. Materiálů je ovšem nespočet, stačí si jen vybrat. Schody lze vyrobit například z kovu, betonu nebo dokonce ze skla. Při tomto výběru ale budou hrát velkou roli i finance. Cena je vždy dána typem schodiště, ale právě i použitým materiálem. V nižší cenové hladině se dají schody vyrobit již pod částkou dvaceti tisíc korun. Cenový strop u schodišť pravděpodobně neexistuje, stačí se podívat například do paláců v Dubaji.

Pozor na vrzání!

schody3

U celodřevěných schodišť je potřeba věnovat pozornost nejen zpracování, ale také hlučnosti. Právě dřevo, ačkoliv je to nejpoužívanější materiál, je také nejhlučnější. Zde se vyplatí připlatit si za kvalitně opracované trámy, neboť každá nerovnost se postupem času projeví právě vrzáním či skřípáním. V případě, že se rozhodnete materiály kombinovat, nevyhnete se konzultaci s designérem. Ten nejen nakreslí vámi požadovaný vzhled schodiště, ale doporučí nejvhodnější materiály pro použití a také jejich zpracování. Pokud sdílíte domácnost s dětmi, pak je nutné mít na paměti i bezpečnost. Tím se myslí mezery mezi schody, aby nemohlo dítě propadnout, ale také aby mohlo ve vyšším věku samostatně chodit do patra. Pak už jen zbývá doladit detaily jako jsou například zábradlí, barva nebo tvar. To už je na každém, jaký má vkus.