Podmínky pro chov hadů se zpřísňují

Chov hadů je v posledních letech velmi oblíbený koníček. Terárium se staví z hliníkových profilů stavebnice Aluhobby, vybírají se druhy, které patří mezi škrtiče, a nikoliv jedovatí jedinci, navíc se tímto způsobem i v mnoha rodinách ruinuje prvotní fóbie z tohoto plaza. Pokud však patříte mezi aktivní chovatele, měli byste být do jisté míry na pozoru. Podmínky pro chov tohoto mazlíčka se totiž začínají postupně zpřísňovat. Týkat se to má také chovu krokodýlů.

Stojí za tím novela na ochranu zvířat

Mezi námi se kupodivu najde stále více chovatelů, kteří aktivně chovají nejednoho hada nebo jiného plaza. I krokodýlů v českých domácnostech přibývá. Jak ale bylo zmíněno, chovatelé mají být v následujících měsících na pozoru, protože by mělo dojít ke zpřísnění podmínek chovu.

Důvodem toho je nedávná novela zákona na ochranu zvířat proti týrání a k tomu přibývající stále častější případy toho, že hadi nebo jiní plazi utekli svým majitelům. Prakticky v jednom kuse slýcháme z médií, že v některém z panelových nebo rodinných domků utekl jedovatý had, nedávno dokonce metrové mládě krokodýla.

Jak konkrétně se podmínky zpřísní?

Jednou z pravděpodobných novinek bude zajištění terária plaza. Zatímco nyní toto obydlí nemuselo být uzamykatelné, nově pravděpodobně bude muset. Tím by se mělo eliminovat riziko možného útěku plazů a další možné scénáře, ke kterým v souvislosti s tímto krokem dochází.

I když jsou jednotlivé předměty vyhlášky ještě v řešení, chovatelé zejména jedovatých hadů začínají správně tušit, že budou muset přebudovat prakticky celá zařízení, která nyní k chovu používají.

Nebude to ze dne na den

Změny, které bude nová vyhláška vyžadovat, však nenabydou platnosti ze dne na den. Chovatelům bude vystaveno takzvané přechodné období, během kterého budou moct veškeré potřebné změny zakomponovat do stylu svého chovu.