Pořizujeme nová okna

Stavíte dům nebo opravujete ten stávající a stará okna vám nevyhovovala? V následujících řádcích se pokusíme pomoci při výběru nových oken a dáme Vám tak pár rad, které mohou pomoci při jejich výběru. Stejně jako u každého pořízení vybavení domu nebo bytu hrají roli finance. Neměli bychom však na pořízení nových oken chtít ušetřit, nemuselo by se to do budoucna vyplatit.

Nepodceňujte prostup tepla

Teplo uniká nejen mezerami v okně, ale samotným sklem nebo rámem. Obecně lze říci, že čím novější okno, tím lepší technické zpracování, tím pádem nižší úniky tepla. Nejčastější jsou v dnešní době okna plastová. Ty patří díky použitým materiálům mezi levnější varianty. Pokud si pořídíte bílé provedení, máte tu nejlevnější variantu na trhu. Samozřejmě, že lze tato okna nechat potáhnout a díky tomu získat větší exkluzivitu. Plastová okna jsou téměř bezúdržbová. Pravidelný servis však musíte provádět také. Nespornou výhodou plastových oken je potom jejich odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Proč plastová okna nekupovat

Plast má menší statickou nosnost. V praxi to znamená, že nemá takovou sílu, aby unesl větší konstrukci okna. Do plastových rámů se tedy přidávají kovové výztuhy, které okno zpevní. Nicméně tyto výztuhy jsou v rozích přerušeny a tím pádem je nelze využít naplno. V případě opravdu velkých teplotních výkyvů se okno může trvale poškodit nebo jakkoliv nevratně deformovat. Pokud si necháte namontovat plastová okna specializovanou firmou, počítejte s tím, že si okna musí tzv. „sednout“ a po tomto se musí seřídit. Seřízení rozhodně přenechte odborníkům. V případě, že okna pořídíte od nějaké větší firmy, budete mít pravděpodobně jejich následné seřízení v ceně produktu. Následně si nechte po delším období nebo například po zimě okna opět překontrolovat a opětovně seřídit, předejdete tak většímu poškození a následné drahé opravě.