Jaký papír si vybrat pro tisk dokonalých fotografií

Tisk fotografií není nic snadného, pokud nevíte, co děláte, ale přesto vám záleží na co nejdokonalejším výsledku. Konečný obrázek totiž ovlivňuje mnoho faktorů, z nichž jedním z nejzásadnějších je kvalita foto papíru. Na trhu je k dostání mnoho typů, v nichž se možná jako začátečník příliš neorientujete. Pojďme si tedy společně představit dva typy foto papíru, které se těší velké oblibě mezi profesionálními fotografy.

Baryta paper: Co to je a proč byste jej měli používat

Fotografický papír Baryta paper, který byl poprvé vyvinut v roce 1866, je absolutní klasikou mezi fotografickými papíry. Jeho jméno je odvozeno od vrstvy síranu barnatého, která se nanáší na papír před jeho potažením emulzí. Všechny foto papíry Baryta jsou vyrobeny z bavlněného hadru nebo alfa-celulózy, které zajištují jeho dlouhou trvanlivost, přirozenou bílou barvu a vysokou kvalitu. Baryta paper je považována za nejodolnější ze všech fotografických papírů. Nabízí nepřekonatelnou intenzitu barev, rozšířený tonální rozsah a vynikající archivační vlastnosti. I proto je oblíbenou volbou mnoha profesionálních uměleckých fotografů – zejména těch, kteří vytvářejí černobílé obrázky.

Washi paper Awagami

Víte co je to Washi paper? Jedná se o tradiční japonský papír vyráběný podle speciální receptury z vláken japonských rostlin gampi, kozo, mitsumato a bambusu. Díky jedinečné textuře je oblíben umělci na celém světě již více než sto let. Nyní jej můžete použít i k tisku fotografií. Washi paper Awagami byl vyvinut pro dokonalé zobrazování barev, ale není takový jako profesionální foto papíry západního stylu. Vyniká výbornou stálostí a přesnou reprodukcí barev, přitom však zachovává hmatový dojem z tradičního washi, který umělci na tomto typu japonského papíru obdivují již více než jedno století.