Portugalská inspirace i do vašeho interiéru. Azulejos mu propůjčí útulnost i jedinečný vzhled

Inspirace nejrůznějšími kulturami a jejich architekturou je běžná po staletí. I do moderních stylů bydlení tak pronikají prvky z francouzských, italských, portugalských atd., domácností. Dnes je velmi oblíbený francouzský venkovský styl, ale i skandinávský minimalismus. Objevte však útulnost a jedinečný vzhled, který může vaší domácnost propůjčit portugalský prvek, kterým jsou právě azulejos.

Azulejos

Azulejos je označení čtvercových keramických kachliček, které mají tradičně modro-bílou barvu. Existují však pestré varianty provedení, ať už s klasickými vzory či v modernějším pojetí. Označení azulejos vychází právě z portugalského názvu pro modrou barvu, tedy azul. V interiérech se však nepoužívají jen samotné kachličky typu azulejos, ale jejich vzor proniká do nejrůznějších interiérových prvků a dekorací, ať už se jedná o koupelny, kuchyně či obývací pokoje.

Inspirace Portugalskem

Vzory s azulejos se objevují i na textilu a kobercích a snadno s nimi oživíte nudný vzhled domácnosti. Azulejos jsou v Portugalsku naprostou klasikou, přičemž svou funkci plní na budovách, ale také v interiérech. U nás se dají aplikovat jako obklad v kuchyních či koupelnách, ale dnes se objevují také ve formě vinylových polepů, které lze aplikovat i na staré kachličky. Jejich dekor se však objevuje také na kobercích, PVC, interiérových doplňcích či různých typech textilu.

Útulnost a venkovský ráz

Toužíte-li po opravdu jedinečném vzhledu vaší domácnosti, popřemýšlejte nad zařazením těchto vzorů do vašeho interiéru. Nejenže se jedná o moderní trend, ale portugalské vzory dokážou domácnost náležitě zútulnit a dodávají jí jakýsi venkovský ráz. Nejedná se o obyčejné, nevýrazné doplňky, ale o vůdčí prvky v interiéru. Zvolit můžete například dlažbu v podobě azulejos či vinylovou podlahu s tradičními portugalskými vzory.