Příprava zahrady na zimu? Je to nezbytnost, shodují se zahrádkáři

Zahrada nám v uplynulých měsících velmi dobře sloužila, proto bychom se jí nyní měli před zimou trochu odvděčit. Zažehněte naposledy v tomto roce benzínové sekačky, které udělají trávníku vyžadovaný zimní sestřih, motorové pily odřežou poslední staré větve a křovinořezy dají do pucu živý plot. Kromě toho nezapomeňte na zazimování rostlin, protože příprava zahrady na zimu vyžaduje i to.

Stihněte to včas

Podle mnoha zkušených zahrádkářů je zazimování zahrady, respektive příprava zahrady na zimu klíčová. Ještě důležitější je však to, abyste všechno stihli včas. V nejlepším případě byste to měli stihnout před příchodem prvních mrazíků a první sněhové nadílky.

I když si letos s námi to počasí trochu pohrává (a vlivem toho jste možná nestihli udělat všechny kroky zavčasu), pojďme si prozradit, na co konkrétního rozhodně nezapomenout.

Příprava zahrady na zimu vyžaduje několik prací

Ze všeho nejdříve je nutné provést zazimování rostlin, které jsou pěstovány v takzvaných mobilních nádobách. Obvykle se jedná o pokojovky, které jsou letněné čili ty musí zimu přežít v místnosti, kde se drží teplo. Poté pokračujeme k zazimování balkonových rostlin. Mnoho lidí dělá tu chybu, že každý rok kupuje jiné, ale to je zcela zbytečné. Obvykle se nejedná o letničky, ale o dlouhodobější druhy, které stačí přes zimu uschovat na místě, kde jim bude dobře a tepleji.

Nezapomínáme ale ani na ovocné stromy nebo jehličnany, které nejsou umístěné v přenositelných nádobách a květináčích. Zatímco ovocným stromům je dobré zateplit jejich kořeny například přírodní peřinou z listů nebo jehličí, jehličnany si se zimou většinou dobře poradí. Ale pokud i jejich kořeny trochu pokryjete teplou peřinou, není to na škodu.

Co se týče jiných rostlin, které jsou na zahradě vysázené, zde fungujeme velmi individuálně. Existují druhy choulostivější, ale také méně choulostivé. Do první skupiny většinou spadají spíše subtropické rostliny, které si se zimou skutečně neumí poradit.