Škola začíná a podzim na sebe nenechá dlouho čekat. Pořiďte dětem zavčas reflexní vestu!

S počátkem září se na ulicích vyrojily stovky malých školáků, z nichž někteří už chodí z výuky či kroužků domů sami. Období brzkých soumraků a pošmourného počasí je za rohem, proto byste měli zajistit dětem bezpečnou cestu domů s pomocí vhodných reflexních prvků.

Pojistěte se na více frontách

Pohybu na ulici za snížené viditelnosti se děti určitě nevyhnou. Minimálně v zimě budou muset docházet do školy za tmy, a pokud chodí do družiny nebo odpoledních zájmových kroužků, budou se také potmě vracet. Nezanedbávejte proto přípravu a již od školky v dětech pěstujte povědomí o bezpečném chování na silnici a okolo ní. Ani správně proškolené dítě (a pro dospělé to ostatně platí také) však nemusí být na přechodu pro chodce či na krajnici vidět včas – a neštěstí je na světě. Přitom se mu dá snadno zabránit i tou nejlevnější reflexní vestou, která řidiče na malého chodce upozorní ne o desítky, ale často o stovky metrů dříve.

Variabilita je velká

Jaké reflexní vesty na dnešním trhu naleznete? Prvním kritériem výběru pro vás bude věk dítěte, od nějž se odvíjí velikost. Protože i předškoláci často chodí na vycházky pod dohledem učitelů z mateřské školky, vyrábí se vestičky již pro děti od 2 let. Vůbec nevadí, když bude vestička vašemu potomkovi zpočátku velká – alespoň se pod ni vejde zimní bunda. Největší dětské velikosti budou sedět i teenagerům. Dále se budete moci rozhodnout mezi zapínáním vepředu, na boku a vestami, které lze jednoduše přetáhnout přes hlavu. Poslední položkou je design. O tom byste měli nechat rozhodnout vaše ratolesti. Bude se jim víc líbit žlutá, nebo oranžová? Pro nejmenší můžeme doporučit kvalitní reflexní vesty od Altima.cz s nejrůznějšími obrázky, když si vyberou své oblíbené zvířátko či komiksovou figurku, budou vestu hned nosit raději.

Kdy reflexní vesty používat?

Ze zákona vyplývá povinnost nosit reflexní prvky za snížené viditelnosti a mimo města či vesnice, my však doporučujeme vybavit jimi děti na podzim a v zimě klidně každý den. Přibalte jim je s sebou do školy či školky, využijí je i při společných volnočasových aktivitách. Vyplatí se také, učí-li se vaše dítko jezdit na kole nebo v zimě na sjezdovce, a to i za světla. Neztratíte je tak nikdy z očí. S kvalitní reflexní vestou, která odpovídá normám EU, je dítě vidět až na vzdálenost 230 m – a to už je pořádný rozdíl.