Rady a tipy na úsporu energií: začněte šetřit ještě dnes

Výdaje za energie pravděpodobně okupují v pomyslném žebříčku oblíbenosti událostí v domácnosti poslední příčky, kde se krčí ve společnosti nemocí, vytopení souseda a zvýšení nájemného. Ve většině případů však není vůbec nutné mít nedoplatky. Naopak, stačí důsledně dodržovat pár návyků a můžete své náklady výrazně snížit a dokonce se těšit na přeplatek.

Vaření nemusí být černou dírou na peníze

Množství energie v domácnosti se spotřebuje při vaření – bez vody, elektřiny či plynu se zde zkrátka neobejdeme. Vařit se ale dá i úsporněji. Pokud nezapomenete při vaření používat přiléhající pokličky, ohřeje se jídlo rychleji. Běžné je také bohužel plýtvání při ohřívání vody ve varné konvici. Pokud si například chcete jen uvařit čaj, je zbytečné ohřívat litry vody. Důležité je také udržovat spotřebiče čisté, bez vodního kamene a zanešení.

Naučte se správně svítit, větrat a používat pohotovostní režim

Asi je zbytečné říkat, že svítit byste měli pouze v místnostech, které momentálně používat. Zkuste ale také využívat jen jeden zdroj světla v místnosti – pokud vám svítí stropní světlo, opravdu ještě potřebujete tu lampu na stole?  Větrejte raději krátce a intenzivně, a to zvláště v zimě. Příliš dlouhé větrání způsobí pokles teploty v místnosti, kterou posléze musíte znovu vytopit.

Další černou dírou na peníze mohou být stand-by režimy u domácích spotřebičů. Raději vše vypínejte příslušeným tlačítkem nebo vytažením ze zásuvky, abyste zbytečně nespotřebovávali elektřinu, když je nepoužíváte.

Sprchováním místo koupele ušetříte

Na světě je sice jen málo lepších míst než vana napuštěná horkou vodou, pravidelné koupele se vám ale citelně prodraží. Lepší je dávat přednost sprše, ve které spotřebujete asi 10% vody v porovnání s koupáním ve vaně. Podobně nepotřebujete tekoucí vodu během čištění zubů. Zbytečně tímto způsobem totiž vyplýtváte až 10 litrů vody během jediné minuty. Náš poslední tip se týká pračky. Tu byste vždy měli zapínat až tehdy, když je zcela plná. Jeden prací cyklus vás totiž přibližně stojí 17 kč, takže stojí za to jej využít naplno a ušetřit.

Doufáme, že vám pár našich tipů pomohlo uvědomit si, co byste v domácnosti mohli zlepšit, aby u vás bylo roční vyúčtování energií důvodem k oslavě a ne ke smutku. Pokud ale nechcete jen šetřit, ale i vydělat, přečtěte si, jak můžete získat až 5000 kč tím, že pomůžete ušetřit svým známým.